Media społecznościowe
TOP
Image Alt
Niezwykły kraj

Meksyk

Meksyk, to ponad 130-milionowy kraj z niezliczonym plażami, różnorodną kulturą, przyrodą zapierającą dech w piersiach i jedzeniem tak pysznym, że zapomnisz o diecie. Jeśli jednak wciąż zastanawiasz się, po co lecieć tam lecieć przedstawiam najważniejsze powody, dla których warto wybrać się w podróż do Meksyku.

Sprawdź nasze wyprawy do Meksyku TUTAJ>>

Kultura

Meksyk to kraj skolonizowany przez Hiszpanów, jednak już przed nimi panowały tu inne kultury. Na pewno słyszałeś o Aztekach, czy Majach – oni i wiele innych kultur zamieszkiwały Meksyk przez wiele wieków. Na ponad 2000 terenach archeologicznych możesz wyobrazić sobie życie nawet w XV w p.n.e. Przyjazd Hiszpanów i narzucenie nowej wiary doprowadziły do mieszanki nie tylko genów, ale i wierzeń. Do dzisiaj w niektórych częściach Meksyku odprawia się tradycyjne obrzędy: limpia (oczyszczanie) z użyciem kurzego jajka to ten najbardziej popularny z nich.

 

Jedzenie

Nie bez powodu w 2019 roku meksykańska kuchnia został uznana za najlepszą na świecie. Jej głównym składnikiem jest kukurydza – wierzono, ze człowiek został z niej stworzony. Na stołach nie braknie też awokado, czy fasoli. Najbardziej znanym daniem są tacos podawane z przeróżnym nadzieniem. W głównym menu można znaleźć wiele zup (pozole, sopa de tortilla, sopa azteca). Ale nie zapominajmy również o owocach morza. Ceviche podane z pikantnym sosem i limonką. Palce lizać. To wszystko doprawione dużą ilością sosu z pikantnego chilii. Meksykanie zapytani o to, czy sos jest pikantny, mówią: oczywiście, przecież to nie marmolada. Wbrew pozorom można znaleźć też słodycze z chilii. Miłośnicy nowych smaków mogą spróbować chapulines (koniki polne), czy escamoles (mrówki).

Przyroda

Natura w Meksyku to temat rzeka. Zacznijmy od czynnych wulkanów dochodzących do wysokości ponad 5000 m n.p.m. Na większość z nich można wchodzić. W Chiapas  możesz zaszyć się w dżungli, by szukać dzikich pum, czy jaguarów. Występuje tu także zjawisko biluminesencji –  świecącej wody (jedno z niewielu miejsc na świecie). Miłośnicy jaskiń mogą zobaczyć sotanos – to pionowe jaskinie zamieszkiwane przez ptaki, bądź nietoperze, które codziennie o wschodzie słońca miliardami z nich wylatują, a o zachodzie, wlatują. Wyobrażasz to sobie?

Cenotes – słyszałeś kiedyś o asteroidzie, która spadła na ziemie i wybiła dinozaury? To stało się na Jukatanie. Po upadku asteroidy pod ziemią powstały cenotes – pionowe jaskinie, które w czasach Majów, uważano za wejście do zaświatów. Dzisiaj można w nich pływać bądź nurkować. A skoro o wodzie mowa, to  wody Meksyku zamieszkuje wieloryb ballena. Możesz napotkać również żółwie, jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie, czy podwodne muzeum.

Miłośnicy plaż nie mogli lepiej trafić. Meksyk to niezliczone kilometry plaż z białym piaskiem. Możesz wybrać plażowanie nad zatoką Meksykańską, bądź nad Oceanem.

Muzyka i taniec

Mariachi uczestniczą w większości meksykańskich przyjęć, a każda okazja to okazja do tańca. Karnawał należy do jednych z najhuczniej obchodzonych na świecie. Po prostu leć i tańcz!

Pueblos magicos

Mmiano magicznej wioski, może dostać miejscowość, która wyróżnia się czymś szczególnym (kultura, przyroda, budowle). W Meksyku jest ich aż 124! To kilka miesięcy zwiedzania!

Ludzie

Meksykanie są znani łatwości nawiązywanie przyjaźni, chętni do pomocy. Przysłowie: mi casa es tu casa” – mój dom jest Twoim domem, ma zastosowanie w rzeczywistości.

Alkohol

Oczywiście najbardziej znana Tequila wytwarzana z niebieskiej agawy, ale w Meksyku możesz również zakosztować mezcala, pox z habanero (pali usta), czy michelady (piwo z sokiem pomidorowym, limonką i czasami z krewetkami 😉

Pamiątki

Jednym z powodów, żeby odwiedzić Meksyk jest zabranie ze sobą, kawałka meksykańskiej sztuki do własnego domu. I polecam zostawić w bagażu jak najwięcej miejsca, bo na pewno zapragniesz zabrać ze sobą umywalkę z porcelany wytworzonej w Puebli, czy alebrijes.  Mój dom w Polsce wygląda jak mały Meksyk.

Kraj dla aktywnych!

Chcesz chodzić po górach? Świetnie trafiłeś? Lubisz rowery? Zapraszam na Jukatan. Spływy kajakowe, samochody terenowe, nurkowanie, wspinanie, taniec… Meksyk to raj dla miłośników ruchu.

Sprawdź nasze wyprawy do Meksyku TUTAJ>>

 

 

 

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register