Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Meksyk – Święto Zmarłych

Meksyk – Święto Zmarłych

10500PLN / za osobę

W Polsce Święto Zmarłych kojarzy się z czasem smutku i głębokiej zadumy, w Meksyku obchodzi się je zupełnie inaczej. Weź udział w przepełnionym kolorami i radością Dia de los Muertos i odwiedź najciekawsze miejsca w tym kraju podczas jednej wyprawy!

TERMINY:

Dia de los Muertos (obchody Święta Zmarłych)

27.10.2024 – 10.11.2024  

Nie pasuje Ci termin? Sprawdź pozostałe wyprawy do Meksyku TUTAJ>>

Sprawdź nasze pozostałe wyprawy: Kuba, Gwatemala, Peru, Argentyna, Maroko.

Szczegóły TUTAJ>>

Tradycyjne obchody Święta Zmarłych

Czas Święta Zmarłych to w Meksyku niezwykła i bardzo wesoła chwila. Mieszkańcy tego kraju wierzą, że w tym dniu otwierają się bramy nieba i zmarli spotykają się z rodziną, ucztując i świętując. Na ulicach można spotkać osoby w odświętnych strojach i makijażach. Społeczność przygotowuje tzw. offrendas, czyli ołtarze z ulubionymi rzeczami zmarłych – mogą być to słodkości, przetwory, a nawet butelka tequili. Całe miasto jest udekorowane i czeka na rozpoczęcie obchodów. Ty też możesz dołączyć!

 

Sama tradycja wywodzi się z kultury prekolumbijskiej (szacowanej na aż 3000 lat!), ale również z fundamentów Meksyku, jakimi są ludy Azteków i Majów. Początkowo święto to było obchodzone na cześć bogini Mictecacíhuatl, żony Władcy Krainy Zmarłych. Tak jak teraz, celebrowano wtedy bliskich, którzy odeszli.

 

Symbolem tego święta są oczywiście Calaveritas, czyli czaszki. Można je spotkać w różnych artystycznych formach, takich jak charakterystyczne makijaże, ręcznie malowane dekoracje, rymowanki, a nawet…w formie cukrowej, jako słodycz często wypełnioną amarantusem lub tequilą. Ich tradycyjną produkcją Meksykanie zajmują się już od XV wieku, a ich przygotowanie rozpoczyna się już na około pół roku przed rozpoczęciem świętowania. Niektóre z czaszek są postrzegane jako sztuka ludowa i wobec tego nie wolno ich zjeść.

 

Tradycyjną potrawą kojarzącą się z Dia de Los Muertos jest Pan de Muerto, czyli Chleb Zmarłego. Słodki, drożdżowy chleb z dodatkiem pomarańczy i anyżu to przysmak, na który meksykanie czekają cały rok. Często dekorują go na przykład “piszczelami” z ciasta.

 

Podobnie jak w polskich zwyczajach, groby zmarłych są ozdabiane kwiatami przez ich bliskich. Ważnym symbolem tego święta jest aksamitka, która pełni rolę przewodnika dusz osób zmarłych do ich ołtarzy, dlatego nie można o niej zapomnieć przy dekoracji.

 

Co zobaczysz?


Mexico City

Zwiedzisz jedno z najstarszych i największych miast na świecie. W Meksyku ślady historii można odnaleźć praktycznie na każdym kroku, wyrażone w architekturze, kulturze i wierzeniach mieszkańców. To idealny balans pomiędzy wielkomiejskim życiem a powrotem do korzeni. Zapoznasz się z genezą powstania Tenotitchlan i hiszpańskich najazdów. Przewidzieliśmy również wizytę w muzeum Antropologii. Jeśli masz ochotę, możesz skorzystać z wizyty w muzeum Fridy Kahlo lub zobaczyć lucha libre (wolne walki).

 

 

 

 


Teotihuacan

Teotihuacan to niesamowite miasto – można tu stanąć oko w oko z historią.  Zdecydowanie największe wrażenie wywierają piramidy. Sama nazwa oznacza “miejsce, z którego pochodzą bogowie”, a według prastarych mitów wierzono, że to właśnie tutaj powstał świat.

Dla osób chętnych możliwość lotu balonem.

 

 

 

 

 

 

 


 

Guadalupe

Czeka Cię również wizyta w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, gdzie zobaczysz cudowny obraz, który powstał w niewytłumaczalny naukowo sposób. To częste miejsce odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata, wierzących w magiczną moc tego wizerunku Maryi.

 

 

 

 

 

 


Oaxaca

Tradycja i pamięć w Oaxaca jest starannie zachowana i pielęgnowana przez tutejszych mieszkańców już od ponad czterech wieków. Jest to również miejsce pochodzenia ważnego meksykańskiego prezydenta Benito Juareza. Tutaj spróbujemy przysmaków lokalnej kuchni, np. tlayuda czy memela. Weźmiesz udział w lekcji wyrabiania dywanów, odwiedzisz destylarnię mezcala z degustacją i wejdziesz na świętą górę zapoteków. Tutaj również będziemy obchodzić Dia de los Muertos.

 

 

 

 

 


Chiapas (Palenque – San Cristobal – San Juan de Chamula)

W Palenque odwiedzisz ruiny dawnego miasta Majów, gdzie zobaczysz m.in tajemniczą Świątynię Inskrypcji. To miejsce położone jest na terenie parku narodowego oraz zostało wpisane na listę UNESCO.

San Cristobal jest przez wielu nazywane najpiękniejszym miastem Meksyku. Królują tu kolorowe kamieniczki oraz dwa kościoły, z których rozpościera się widok na miasto. Tu również będziemy kontynuować obchody Dia de los Muertos.

W San Juan de Chamula weźmiemy udział w niezwykłym rytuale, o którym pisaliśmy TUTAJ.

 

 


Campeche – Pomuch – Becan – Merida

Campeche to urokliwe miasto wypełnione kolorowymi kamieniczkami. Ich pochodzenie datuje się na XVI wiek i z tego powodu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pomuch słynie głównie z nietypowych obchodów Dia de los Muertos. Tego dnia bliscy ostrożnie wyjmują z grobu kości zmarłych, aby je wyczyścić. Tradycja ta jest kultywowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W Becal weźmiemy udział w warsztatach tworzenia jipijapa, czyli tradycyjnych latynoskich kapeluszy chroniących przed słońcem.


Chitzen Itza

Kultowa już atrakcja Meksyku, której nie może pominąć żaden zwiedzający ten kraj. Ruiny robią niesamowite wrażenie, wręcz bije od nich pewien rodzaj mistycyzmu. To prekolumbijskie miasto Majów powstało około IV wieku n.e. i w 2007 roku zostało ogłoszone jednym z nowych siedmiu cudów świata. Urzeka turystów, którzy chętnie przyjeżdżają z całego świata specjalnie dla niego.

 

 

 

 

 

 


Valladolid

Urocze miasteczko w stylu kolonialnym, przez wielu określany jako “prawdziwy klimat Meksyku”. Niesamowite jest to, że w centrum miasta znajduje się… cenota Zaci!  Wiele jest tutaj  lokalnych barów, restauracji, pracowni rzemieślniczych z własnymi wyrobami. To miejsce spodoba się także miłośnikom zdjęć –  tutejsze krajobrazy wyglądają jak z pocztówki.

 

 

 

 

 

 

 


Cenoty

Niesamowita wizytówka Meksyku, którą trzeba koniecznie odwiedzić. Według dawnych wierzeń, te studnie krasowe służyły jako połączenie ze światem żywych i umarłych oraz stanowiły kontakt z bogami. Dzisiaj można w nich pływać i nurkować, co czeka Cię również w naszym planie.

 

 

 

 

 

 


Tulum i Playa del Carmen

Plaża w Tulum to typowy obraz karaibskiego wybrzeża. Błękitna woda i biały piasek – to tutaj właśnie spędzimy swój czas. Zwiedzisz miasto, a następnie wybierzesz się na snorkeling z żółwiami, jazdę na rowerach lub po prostu spokojne plażowanie.

 

Playa del Carmen to połączenie wakacyjnego kurortu z rybackim urokiem. To idealny mix spokoju z bardziej rozrywkową stroną Meksyku. Pełno tu restauracji, sklepów, barów, wieczorami odbywają się przedstawienia i koncerty z muzyką na żywo.

 

 


Akumal

W języku maya nazwa ta oznacza “miejsce żółwi”. Są one wizytówką tego miejsca – nurkując tam, można obserwować je pośród rafy koralowej, Samo miasteczko samo w sobie również jest bardzo interesujące – na każdym kroku zdobią je murale i rozwinął się tu bardzo silny street art.

 

 

 

 

Zapisz się już dziś i przeżyj z nami przygodę życia!

 

 • Destynacja
 • Wylot
  przylot Mexico City, powrót Cancun
 • W cenie
  atrakcje w cenie
  opieka pilota
  śniadania
  transfery lotniskowe

Program Wyprawy

1

PRZYLOT

Dzień poświęcony na przylot do Mexico City. Czas wolny.
2

ZWIEDZANIE MEXICO CITY

Zwiedzanie jednego z najstarszych i największych miast na świecie- Mexico City. Przekonasz się, że w wielkomiejskim biegu można znaleźć chwilę na trochę balansu. Dowiesz się więcej o kulturze Azteków i historii kraju. Zobaczysz centrum miasta i wszystkie jego najciekawsze atrakcje. Dla chętnych wyjście na lucha libre (wolne walki)
3

TEOTIHUACAN - GUADALUPE

Przyjazd do Teotihuacan - starożytnego miasta Azteków, w którym znajdują się tajemnicze piramidy. Sama nazwa oznacza "miejsce, z którego pochodzą bogowie". Będziesz mógł poczuć na własnej skórze niezwykłą moc tego miejsca. Wizyta w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe, w której znajduje się cudowny obraz skrywający wiele zagadek, do dziś niewyjaśnionych naukowo. Jest to częste miejsce odwiedzin pielgrzymek z całego świata, także z Polski. Dla chętnych w tym dniu - możliwość lotu balonem.  
4

MEXICO CITY - MUZEUM ANTROPOLOGII/COYOACAN

W tym dniu wracamy do Mexico City. Wizyta w muzeum Antropologii, w którym znajduje się całe mnóstwo eksponatów dotyczących przeszłości i historii Meksyku. Następnie odwiedzisz dzielnicę Coyoacan, gdzie swój dom, pełniący teraz funkcję muzeum, miała sławna malarka Frida Kahlo.
5

OAXACA

Przejazd do Oaxaca. Tutaj rozpoczniesz obchody Dia de los Muertos. Oprócz tego spróbujesz lokalnych przysmaków i zapoznasz się z wierzeniami panującymi w tym mieście, gdzie tradycja jest bardzo silnie kultywowana i można ją spotkać na każdym kroku.
6

Mezcal

Odwiedziny w destylarni, gdzie poznasz tajniki wytwarzania mezcal - słynnego meksykańskiego napoju alkoholowego wytwarzanego z pnia agawy. Nocny przejazd do San Cristobal.
7

San Cristobal

Przyjazd do San Cristobal - przez wielu określanego mianem najpiękniejszego miasta Meksyku. Tutaj kontynuujemy obchody Dia de los Muertos. Zwiedzimy miasto i poznamy jego najbardziej imponujące zabytki.
8

San Juan de Chumula

Przyjazd do San Juan de Chumula. Wzięcie udziału w niezwykłym rytuale, który zastąpił niedzielne msze święte tradycyjnymi obchodami. Odbywają się tu także różne ceremonie i limpie (oczyszczanie). Przejazd do Palenque.
9

Palenque

Przyjazd do Palenque, gdzie zobaczysz tajemniczą Świątynię Inskrypcji i zwiedzisz ruiny miasta Majów. To tutaj mieściła się również siedziba Pacal - jednego z najsłynniejszych byłych przywódców Majów.
10

Roberto Barrios

Wodospady  Roberto Barrios. To miejsce nie tylko na skoki do wody, czy chodzenie po dżungli, ale również na zjazdy z wodospadów. To wszystko w wodzie o niesamowitym kolorze.  Jedziemy na wybrzeże. W Champoton będzie chwila na plażowanie. W Campeche przejdziesz się po centrum miasta oraz zobaczysz najpiękniejszy zachód słońca.
11

Campeche - Pomuch - Becan - Merida

Wioski w stanie Campeche.  W Pomuch zobaczysz, jak w ramach przygotowania do Dia de los Muertos rodziny zmarłych czyszczą kości swoich bliskich. W Becan czeka na ciebie wytwarzanie tradycyjnych kapeluszy jipijapa chroniących przed słońcem Meksyku, a w Celestun będziemy  relaksować się na plaży i oglądać flamingi.
12

Chitzen Itza - Cenote - Valladolid

Dzisiaj wizyta w jednym z najpopularniejszych miejsc w Meksyku. Chitzen Itza to świetnie zachowany kawał historii Majów, który zachwyci każdego. Będziesz miał możliwość poczuć bijący od ruin mistycyzm. Następnie czeka Cię kąpiel w cenote - w dawnych wierzeniach miejscem spotkania się świata żywych i umarłych. Zobaczysz również Valladolid - miasto pełne kolonialnej architektury.
13

Tulum

Czeka na Ciebie błogie plażowanie w Tulum. Jest ono synonimem wakacji w Meksyku - w tym nadmorskim kurorcie czeka na Ciebie wiele barów, butików, restauracji. W programie także snorkeling z żółwiami i rowerowa wycieczka.
14

Akumal

Sama nazwa oznacza "miejsce żółwi". Nieprzypadkowo - podczas snurkowania często można spotkać te urocze zwierzęta pływające między majestatyczną rafą koralową. Weźmiesz udział w tym przedsięwzięciu oraz zwiedzisz samo miasto Akumal, które szczególnie upodobali sobie twórcy graffiti - ich dzieła można spotkać na każdym kroku. Po południu przejazd do Playa del Carmen. Dla chętnych wyjście na wspólną imprezę.
15

Powrót do Polski

Dzień wylotów. Wspólny transfer na lotnisko.

Koszt wyprawy: 10500 zł + lot

(płatność 10500 zł rozbija się na dwie waluty: 5460 zł + 1300 dolarów)

Loty:

Nasi agenci lotniczy kupują dla Was bilety. Można też kupić bilet samodzielnie, po potwierdzeniu przez nas grupy i lotu. Grupa leci z Warszawy, ale możesz dolecieć z dowolnego lotniska i kraju!

Noclegi:

Śpimy w wygodnych i klimatycznych hotelach klasy turystycznej w pokojach dla 3-4 osób, które zazwyczaj mają dwuosobowe łóżka. W Palenque śpimy w domkach położonych na skraju dżungli, natomiast w San Cristobal w pięknym, kolonialnym hostelu.

Transport:

Poza miastami mamy wynajęte busy/auta. 2 dłuższe przejazdy odbywamy rejsowymi autokarami (wygodne, pierwszej klasy z rozkładanymi siedzeniami i toaletą). Będzie też trochę chodzenia – ale to najlepszy sposób na poznanie miejsc i kultury. (nie chodzimy z bagażem głównym, zawsze zostawiamy go w miejscach noclegowych).

Dla kogo wyprawa?

Dla kobiet i mężczyzn. Szukających nie tylko przygody, ale również interesujących się kulturą i historią Meksyku, szczególnie dla miłośników przyrody, obserwatorów ptaków i wielbicieli karaibskich plaż. To również wyprawa dla smakoszy, bo kuchnia meksykańska należy do najlepszych na świecie. Podróżników, którzy nie szukają wczasów All Inclusive, ale maja ochotę na podróż do przeszłości wypełnionej bogami kultury Azteków i Majów. Dla osób, którym nie straszne spanie w dwuosobowych łóżkach. Dla fanów filmowania i fotografii, bo Meksyk, to mieszanka kolorów zapierająca dech w piersiach. Minimalna liczba uczestników: 6

Maksymalna liczba uczestników: 16 Mała, kameralna grupa sprawi, że poczujesz się jak podróżując z przyjaciółmi.

Rezerwacja bez ryzyka! Dostaniesz cały zwrot zaliczki w przypadku odwołania wyjazdu z powodu pandemii.

Koszt biletu lotniczego:

 ok 2500 – 4500 zł

TERMIN: 27.10 - 10.11.2024 (Dia de los muertos)

- weźmiemy udział w obchodach Święta Zmarłych!

Dowolny termin! Masz grupę znajomych i chcesz, żebyśmy zorganizowali dla Was podróż? Napisz do nas

Rezerwacja miejsca na wyjazd Warunkiem rezerwacji jest skontaktowanie się z nami, i wpisanie na listę. Opłata rezerwacyjna 1500 zł (zwracamy całą kwotę w przypadku odwołania wyjazdu z powodu pandemii). Kwota w PLN płatna do 30 dni przed wylotem. Kwota w dolarach płatna w Meksyku po przylocie.

Cena zawiera

 • noclegi w wygodnych i klimatycznych hostelach i hotelach (pokoje 3-4 osobowe z podwójnymi łóżkami)
 • gwarancję małej, kameralnej grupy. Nasze grupy mają maksymalnie do 16 osób
 • śniadania jeśli są dostępne w obiektach noclegowych
 • wszystkie transporty do miast
 • transfery lotniskowe (wspólny transfer dla całej grupy)
 • autorski program wyprawy
 • opiekę polskojęzycznego pilota znającego kraj i biegle mówiącego po hiszpańsku
 • atrakcje na miejscu (bilety wstępu do ruin: Teotihuacan, Palenque, wejścia do rezerwatu Palenque, pływanie w jednym cenote, pokaz wytwarzania mazcala, wizytę w kościele San Juan Chamula, wizytę w fabryce mezcalu, wejście na wodospady Roberto Barrios, wejście do strefy Chitzen Itza)
 • miejscowych przewodników na terenie ruin
 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna Economy
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • niezapomnianą przygodę

Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego Warszawa - Mexico City, Cancun-Warszawa (pomagamy przy zakupie biletu lotniczego)
 • pozostałego wyżywienia (ceny podobnie jak w Polsce)
 • zwyczajowych napiwków (10% do cen jedzenia)
 • ewentualnych dopłat do pokoi dwuosobowych
 • opłat za taksówki, dla tych, co nie lubią chodzić
 • dodatkowych atrakcji dla chętnych (nurkowanie, wypożyczenie rowerów, pływanie z żółwiami)

W zależności od pogody lub sytuacji politycznej istnieje możliwość zmiany planu wyprawy. 

 

Biuro podróży Adventure Tess posiada wpis do rejestru Organizatorów Turystyki przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (numer wpisu: 225), oraz Gwarancję Ubezpieczeniową w Signal Idiuna.

 

Dlaczego warto podróżować z Adventure Tess?

Wyprawy z Adventure Tess powstały z olbrzymiej pasji założycielki do podróżowania. Zanim Tess zaczęła organizować wyprawy, wybrała się w kilkuletnią podróż po krajach Ameryki Łacińskiej. Dzisiaj zabieramy Cię w podróż po ukochanych miejscach starając się, żeby były to Twoje wakacje marzeń! Zabieramy tylko małe grupy, dając możliwość poznania nowych przyjaciół. Stawiamy na wysoką jakość przekazywanej wiedzy pokazując Ci nie tylko znane atrakcje turystyczne, ale zabierając często poza utarte szlaki.

Podróżując z nami masz pełną gwarancję bezpieczeństwa. Firma Adventure Tess jest wpisana na listę Organizatorów Turystyki. Za każdą podpisaną umowę odprowadza składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Ubezpieczeniowy.

To my szukamy dla grupy wygodnych i w miarę możliwości tanich biletów. Dostajesz od nas linka do zakupu. Jeśli jednak jest Ci wygodniej, Twój bilet może kupić zaprzyjaźniona z nami agencja lotnicza, która będzie czuwała nad Twoją rezerwacją.

Czy cała grupa leci tym samym lotem?

Staramy się tak dopasować loty, żeby w miarę możliwości grupa leciała wspólnym lotem. Jeśli boisz się, że zgubisz się na lotnisku przy przesiadce, w grupie zawsze raźniej. Zazwyczaj wylatujemy z Warszawy lub Berlina. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby Uczestnik doleciał z dowolnego lotniska na świecie. Ważne jest to, aby wszyscy Uczestnicy stawili się w wyznaczonej dacie na lotnisku przylotu.

Nie ważne w jakim miejscu na ziemi mieszkasz. Możesz wylecieć z dowolnego lotniska świata. Ważne, abyśmy zobaczyli się w dniu przylotów w umówionym miejscu. Jeśli potrzebujesz pomocy przy zakupie biletów, możesz nas o tym poinformować.

Tak. Jeśli chcesz dostać fakturę, napisz nam o tym w trakcie rezerwacji wyprawy.

Cena podzielona jest na część w PLN oraz w walucie (euro/dolar).Do trzech dni po podpisaniu umowy wpłacasz nam opłatę rezerwacyjną. Pozostałą część w PLN wpłacasz do 40 dni przed datą wylotu. Kwotę w walucie przekazujesz pilotowi na po przylocie, w dniu rozpoczęcia wyprawy.

Tak, możesz bezkosztowo zrezygnować z wyprawy do 60 dni przed datą wylotu.

Rezygnacja z wyjazdu po tym terminie wiąże się z umownymi kosztami. Jeśli chcesz mieć gwarancję zwrotu kosztów, wykup UBEZPIECZENIE OD REZYGNACJI.

Tak, Twoje ubezpieczenie obejmuje zachorowanie na COVID-19 poza Polską, w trakcie podróży. Polisa obejmuje koszty leczenia i transportu.

Na bieżąco informujemy jak wygląda sytuacja związana z COVID-19.

Jeśli wyprawa zostanie odwołana z powodu pandemii, możesz zamienić wyjazd na dowolny wyjazd z naszej oferty. Jeśli nie jesteś nim zainteresowany/a, w ciągu 14 dni zwracamy Ci 100% wpłat.

Przy podpisaniu umowy wysyłamy Ci niezbędnik pomagający przygotować się do wyprawy. Znajdziesz w nim między innymi informacje, co spakować.

Większość podróżujących z nami osób to single, więc nie musisz mieć osoby towarzyszącej. Śpimy w pokojach 2-4 osobowych. Zostaniesz dokwaterowany do pokoju z innymi osobami. Dzięki temu możesz poznać nowych super znajomych.

Z Adventure Tess podróżują osoby młode duchem. Nie ważne, ile masz lat, ważne, że czujesz się młodo i odpowiada Ci nasz styl podróżowania.

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register