Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Najciekawsze filmy o Meksyku

Najciekawsze filmy o Meksyku

Przedstawiam Wam zestawienie najciekawszych filmów o Meksyku. To moje ulubione pozycje filmowe, na które warto poświęcić wieczór.  Nie wszystkie z nich to dokumenty, jednak każdy z nich pokazuje bogaty obraz meksykańskiego społeczeństwa.

Roma  (2019)

Zestawienie najciekawszych filmów o Meksyku zacznie Roma. Być może dlatego, że ten film w 2019 roku dostał aż 3 Oskary.

Niby zwykła opowieść o normalnej rodzinie mieszkającej w mieście Meksyk, w dzielnicy Roma.  Na pierwszy plan wyłania się Cleo – dziewczyna pochodząca z wioski w stanie Oaxaca, która pracuje jako służąca dla wspomnianej rodziny. W filmie widać społeczeństwo meksykańskie, podziały, konflikty w latach 70.

Nie jest to film akcji, a zwykła historia z codziennego meksykańskiego życia. Historia jakich wiele, tak bardzo zwykła a zarazem tak realistyczna.

Coco

Film animowany, nie tylko dla dzieci.  Stworzony we współpracy z ministerstwem turystyki meksykańskiej. Opowiada o obchodach Dia de los Muertos (Wszystkich Świętych). To istna mieszanka kultury tego kraju, przedstawiona pod postacią bajki. Ciekawy, wzruszający z piękną muzyką.  Warto jednak dodać, że nie w każdej części Meksyku tak właśnie obchodzone jest Dia de los Muertos. Coco przedstawia święto  w bardzo wyjaskrawionej perspektywie.

Dziewczyna bez filtra (Mujer sin filtro, 2017)

Komedia opowiadająca historię dziewczyny, której w pewnym momencie życia nic się nie udawało. Zrozpaczona udała się do szamana, który miał za pomocą limpi (oczyszczenia) zdjęć z niej złe moce i sprawić, że jej życie się zmieni. Świetna komedia pokazująca Meksyk w obecnych czasach, życie ludzi, związki i wierzenia.

Hecho en Mexico

Dokument opowiadający o poszukiwaniu meksykańskiej tożsamości. W poszczególnych rozdziałach wypowiadają się artyści z różnych regionów. Świetne zdjęcia i muzyka. 

My, dobrze urodzeni (Nosotros los nobles, 2013)

German Noble jest wysoce postawionym przedsiębiorcą. Po utracie żony zaczął rozpieszczać swoje już dorosłe dzieci, aż któregoś dnia uświadomił sobie, że żadne z nich nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Postanawia nauczyć je pracy. Ojciec upozoruje swoje bankructwo i zmusza dzieci do znalezienia pracy.  Czy uda mu się nauczyć dzieci normalnego życia?

Człowiek w ogniu (Man in fire)

Film akcji. Amerykanin po przejściach zaczyna pracę jako ochroniarz małej dziewczynki. Ciężko uświadomić sobie, że tłem do tego filmu są historie z życia wzięte, a problem porwań od wielu lat rośnie w tym kraju. Porywanie dzieci z bogatych rodzin jest w Meksyku codzienny.  Film osadzony w realiach miasta Meksyk.

Dorwać Gringo (2012)

Film z Melem Gibsonem (Gringo) rozpoczyna się ucieczką głównego bohatera przed policją. Nie mając szans na ucieczkę postanawia staranować granicę. W taki sposób znajduje się na terytorium Meksyku. Trafia tam do więzienia, w którym poznaje chłopca. Życie chłopaka jest przesądzone. Jego wątroba ma służyć do przeszczepu dla jednego z głównych przywódców mafii, który również odsiaduje wyrok w tym więzieniu.  Gringo postanawia pomóc chłopcu.

To jedna z niewielu okazji, aby poznać życie w meksykańskim więzieniu, powiązania i tylko pozorną karę.

La ley de los Herodes (1999)

Akcja toczy się w 1949 roku w miasteczku San Pedro de los Saguaros położonym na pustyni. Miasteczko jest metaforą meksykańskiego społeczeństwa. W tym mieście skorumpowany burmistrz zostaje ścięty przez mieszkańców. Został złapany na ucieczce z pieniędzmi z kasy miejskiej. W czasach przedwyborczych panujący prezydent nie chce nagłaśniać sprawy i wysyła nowego burmistrza do miasteczka.

 

Uważasz, że brakuje ciekawych filmów w moim zestawieniu? Podziel się nim w komentarzu! 

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register