Media społecznościowe
TOP
Image Alt

10 rzeczy, które trzeba zobaczyć w Mieście Meksyk

10 rzeczy, które trzeba zobaczyć w Mieście Meksyk

Meksyk spokojnie można określić jednym z najbardziej różnorodnych, kolorowych i ciekawych krajów na świecie. Wśród państw Ameryki Łacińskiej to właśnie on jest tym “must-see”, którego nie można pominąć. Nie powinno więc dziwić, że Miasto Meksyk – stolica kraju – również ma wiele do zaoferowania. Na fanów archeologii czeka Templo Mayor, a miłośnicy sztuki zachwycą się Pałacem Sztuk Pięknych i dzielnicą Coyoacan. Każdy powinien przejść się Paseo de la Reforma i zobaczyć panoramę miasta z Wieży Latynoamerykańskiej. W Mieście Meksyk atrakcji jest bardzo dużo i nie sposób wymienić choćby połowy z nich. Wybraliśmy jednak te – naszym zdaniem – najważniejsze i najciekawsze, które pozwolą poznać to miasto. Oto 10 rzeczy, które koniecznie trzeba zobaczyć w Mexico City.

1. Pałac Sztuk Pięknych (Palacio de Bellas Artes)

Położony w centrum Pałac Sztuk Pięknych (Palacio de Bellas Artes) to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Majestatyczny marmurowy budynek w stylu secesyjnym i neoklasycznym duże wrażenie robi już z zewnątrz. Wnętrza są jednak równie wspaniałe – zachwycają one bogactwem dekoracji w stylu Art Deco, freskami czy mozaikami.  Na wielu wystawach zobaczyć można dzieła Diego Rivery, Fridy Kahlo i innych wybitnych artystów. Obecnie Pałac Sztuk Pięknych jest nie tylko muzeum, ale też ważnym centrum kulturalnym. W zjawiskowych salach odbywają się spektakle teatralne, koncerty, występy taneczne, opery i tym podobne pokazy. Miłośnicy sztuki i kultury z pewnością powinni zainteresować się tym miejscem.

2. Katedra Metropolitalna (Catedral Metropolitana)

Sercem miasta Meksyk jest Plac Zocalo, będący jednym z największych placów na świecie. To tu odbywają się najważniejsze wydarzenia, festiwale czy manifestacje. Jest to też obowiązkowy punkt dla turystów, gdyż przy Placu Zocalo i w jego najbliższej okolicy znajduje się wiele zabytków. To m.in. Pałac Narodowy, ruiny Templo Mayor (o których później), a także Katedra Metropolitalna – największa zabytkowa świątynia Ameryki Łacińskiej. Powstała ona w miejscu wielkiej piramidy Azteków zburzonej przez hiszpańskich konkwistadorów. Do budowy katedry wykorzystano materiały z piramidy. Po latach archeolodzy odkopali fundamenty, dzięki czemu wokół kościoła można dziś zobaczyć pozostałości azteckiej świątyni.

Budynek Katedry Metropolitalnej powstawał niemal 300 lat, czego skutkiem są elementy trzech różnych styli architektonicznych: baroku, neoklasycyzmu i renesansu. Największym problemem napotykanym niejednokrotnie podczas budowy był grząski grunt. Skutkiem osiadania jest obecnie 1,5 metrowa różnica w wysokości ścian! Katedra posiada dwie wysokie na 61 metrów masywne wieże oraz kopułę. Liczne zdobienia z daleka przykuwają uwagę turystów. Wchodząc do środka oczom ukaże się Ołtarz Królewski (Altar de dola Reyes), będący najważniejszym elementem wnętrza – równie pięknego co elewacja. Szczególną atmosferę świątyni zapewniają aż 164 okna, wyprofilowane tak, by do wnętrza wpadało jak najwięcej światła. W 2000 roku, przez wspomniane wcześniej osiadanie, katedra została wpisana na listę 100 najbardziej zagrożonych budowli świata. Koniecznie trzeba więc ją zobaczyć podczas zwiedzania Meksyku i poświęcić trochę czasu, by na spokojnie przyjrzeć się jej niesamowitym detalom.

3. Dzielnica Coyoacan

Dzielnica Coyoacan, czyli dzielnica kojotów to niezwykle malownicza i spokojna część miasta. Niegdyś było to osobne miasteczko, które z czasem połączyło się z rozbudowującym się miastem Meksyk. Kolonialna zabudowa, bujna zieleń i brak tłumów sprawiają, że to dobre miejsce na odpoczynek od zgiełku. Wśród uroczych uliczek odnajdziemy m.in.. Dom Fridy Kahlo. W budynku, w którym mieszkała artystka obecnie znajduje się muzeum. Warto zajrzeć, by lepiej poznać życiorys Fridy. Po zwiedzaniu można przejść się na Mercado de Antojitos – jeden z targów z lokalnym jedzeniem. Dzielnica Coyocan zachwyci wszystkie artystyczne dusze i pozwoli na chwilę sielanki w wielomilionowym mieście.

4. Narodowe Muzeum Antropologiczne

W Mexico City muzeów jest całe mnóstwo – więcej niż w Paryżu czy Nowym Jorku! Które więc na pewno trzeba odwiedzić będąc w Meksyku? Odpowiedź może być tylko jedna – Muzeum Antropologiczne. Jest to najważniejsze muzeum tego typu na świecie. Już z zewnątrz wzrok przykuwa nowoczesna konstrukcja budynku. Zaglądając do środka poznamy cywilizacje Olmeków, Azteków, Tolteków czy Majów. Podziwiając eksponaty warto zatrzymać się przy najważniejszym z nich – Kamieniu Słońca. Podejrzewa się, że ten bogato zdobiony kamienny dysk był używany jako kalendarz lub ceremonialny ołtarz. Na pewno jednak jest to imponujące azteckie rękodzieło, a całe muzeum to doskonałe miejsce dla miłośników historii, etnografii i sztuki prekolumbijskiej.

5. Mercado de San Juan

Ważnym punktem programu większości wycieczek do Meksyku jest często próbowanie lokalnych potraw. I bardzo dobrze, bo meksykańska kuchnia smakuje turystom z całego świata. By zanurzyć się nieco w kulinarnej kulturze tego kraju najlepiej odwiedzić któryś z targów. Poza wspomnianym wcześniej Mercado de Antojitos (w dzielnicy Coyoacan), świetnym wyborem będzie Mercado de San Juan znajdujący się w samym centrum miasta. Targ ten jest znany z egzotycznej żywności. Spróbować tu można wiele rodzajów mięs (m.in. dziczyzny, krokodyla, dzika, a nawet lwa i pancernika) czy owadów. Nie brakuje też świeżych owoców morza, warzyw czy wyrobów z Europy i obu Ameryk. Na potwierdzenie jakości niech świadczy fakt, że tu zaopatrują się w produkty szefowie kuchni. Żal nie pójść i nie spróbować czegoś lokalnego!

6. Paseo de la Reforma

Kolejne ważne miejsce organizacji różnych imprez kulturalnych to ulica Paseo de la Reforma. Przy tej monumentalnej, 15-kilometrowej alei znajdziemy symboliczne obiekty miasta takie jak pomnik Anioła Niepodległości czy budynek Torre Reforma – najwyższy drapacz chmur w mieście (246m). Oprócz tego nie brakuje tu restauracji, hoteli, kawiarni, sklepów, czy też muzeów i galerii sztuki. Krótko mówiąc – zwiedzając miasto Meksyk prędzej czy później na tę ulicę się trafi. 😉

7. Ruiny Templo Mayor

Templo Mayor uznawana jest za najważniejszą budowlę sakralną Azteków. Kiedyś była to piramida schodkowa na szczycie której umieszczono dwie świątynie. Potężna budowla powstawała etapami – w XIV i XV wieku, w centrum azteckiej stolicy Teochtitlan. Świątynie poświęcone były dwóm bogom: Huitzilopochtli (bogowi wojny i słońca) oraz Tlalocowi (bogowi deszczu i płodności). Po zniszczeniu przez Hiszpanów z piramidy nie zostało zbyt wiele. Do dziś pozostały po niej jedynie ruiny, które podziwiać możemy na terenie obecnego miasta Meksyk. Templo Mayor nazywana była krwawą piramidą, ze względu na obrzędy, jakie się w niej odbywały. Podczas azteckich świąt składano tu krwawe ofiary z ludzi (m.in.. wycinając im serca). W ten sposób oddawano cześć najważniejszym bogom. Dawna bardzo ważna aztecka świątynia, obecnie stanowi atrakcję turystyczną, którą ciężko pominąć zwiedzając Meksyk. Popularność z pewnością jest wynikiem jej ogromnego znaczenia kulturowego i niełatwej przeszłości.

8. Wieża Latynoamerykańska (Torre Latinoamericana)

Wieżę Latynoamerykańską trudno przegapić, bo jest jednym z bardziej charakterystycznych budynków w centrum miasta. W jej górnej części zobaczymy wielki ekran pokazujący aktualną godzinę. Wraz z iglicą wieża ma wysokość 182 metry, co kiedyś czyniło ją najwyższym budynkiem w mieście. Warto wyjechać na górę – na ostatnim piętrze jest świetny punkt widokowy na centrum Mexico City. Problemem niekiedy może być smog, ale jeśli mamy trochę szczęścia do widoczności to widok nie powinien rozczarować. Panorama rozpościerająca się z czubka wieży uświadamia, jak ogromne jest to miasto (a trzeba pamiętać, że to jedno z największych na świecie).

9. Casa de Los Azulejos

Casa de Los Azulejos (czyli “Dom Płytek“) to XVIII-wieczny barokowy pałac zbudowany przez hrabiego z rodziny Valle de Orizaba. Jak można wywnioskować z nazwy, zobaczymy tu azulejos – czyli porcelanowe, kwadratowe płytki, które mogą tworzyć mozaiki lub osobne elementy dekoracyjne. Azulejos mogą kojarzyć się z Hiszpanią i Portugalią, i słusznie, bo to tam są najbardziej popularne. Piękne płytki zobaczymy jednak nie tylko na Półwyspie Iberyjskim, ale nawet w Ameryce. Warto wiedzieć, że miasto Meksyk było kiedyś stolicą Nowej Hiszpanii (kolonii hiszpańskiej), więc w tym regionie wiele jest wpływów hiszpańskich. Meksykański pałac hrabiów Doliny Orizaba (Palacio de los Condes del Valle de Orizaba) pokryty jest z trzech stron biało-niebieskimi pięknymi płytkami. Niezwykle ozdobny budynek wyróżnia się i zachwyca wielu turystów. W środku obecnie znajduje się znana restauracja braci Sanborns.

10. Barrio Chino

W centrum miasta, blisko opisanego wcześniej Pałacu Sztuk Pięknych, położona jest Barrio chino – chińska dzielnica Meksyku. Bez trudu odnajdziemy ją pomiędzy przecznicami ulicy Dolores Street. Choć meksykańskie chinatown nie jest duże, to jednak warto przejść przez nie i zobaczyć tę odmienną kulturę. Można wybrać się do jednej z wielu chińskich restauracji lub zajrzeć do sklepów z pamiątkami. Uliczki pięknie przyozdobione czerwonymi lampionami sprawiają, że można tam poczuć chiński klimat.

11. Ruiny Teotihuacan

Miało być 10 miejsc, a tu punkt 11. To taki bonus – atrakcja, która nie znajduje się już w samej stolicy. Jest jednak na tyle blisko, że odwiedzając Mexico City zdecydowanie trzeba tam pojechać! Mowa o Teotihuacan – to prekolumbijskie ruiny wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według wierzeń indiańskich plemion to właśnie tutaj powstał świat, a także słońce i księżyc. Najciekawszymi budowlami są więc Piramida Słońca i Piramida Księżyca. Zobaczymy tu również dobrze zachowaną świątynię pierzastego węża Quetzalcoatla (czyli azteckiego boga). Niegdyś, ze względu na jego duże znaczenie, do miasta Teotihuacan  przybywały pielgrzymki z całego regionu Mezoameryki. Dziś corocznie to miejsce odwiedzają tłumy turystów. Warto jeszcze zatrzymać się nad samą nazwą. Teotihuacan z języka nahuatl oznacza “miejsce, w którym ludzie stają się bogami”.

Wymienione powyżej miejsca warto zapisać sobie na liście rzeczy do zobaczenia w Mieście Meksyk. Jednak na tych jedenastu punktach atrakcje oczywiście się nie kończą. Mając więcej czasu na zwiedzanie można pójść jeszcze na Plac Trzech Kultur (związany z tragicznym wydarzeniem z 1968 roku, zwanego “masakrą w Tlatelolco”) czy zobaczyć ogromny Stadion Azteków (Estadio Azteca). Dobrym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta będzie największy i najstarszy park w Ameryce Łacińskiej – Chapultepec, lub dzielnica Xochimilco z bajkową scenerią pływających ogrodów czy tajemniczą atmosferą Wyspy Lalek. Wolny wieczór warto natomiast spędzić na Placu Garibaldi – jednej z magicznych dzielnic Meksyku – gdzie można poznać lokalną muzykę czy tańce. Dla chrześcijan obowiązkowym punktem będzie też Sanktuarium Matki Bożej z Gwadelupy, które upamiętnia słynne objawienie maryjne – najstarsze oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki. Przy tak wielu ciekawych atrakcjach, jakie zapewnia miasto Meksyk, swobodnie można powiedzieć, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie!

Udanego zwiedzania!

A jeśli ten krótki przewodnik po Mieście Meksyk zachęcił Cię do odwiedzenia tej tętniącej życiem stolicy – sprawdź nasze wyprawy! Z nami przeżyjesz piękną meksykańską przygodę odwiedzając najważniejsze atrakcje i mniej turystyczne zakątki.

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register