Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Najciekawsze atrakcje Baja California

Najciekawsze atrakcje Baja California

Wyprawa do Meksyku dla każdego może oznaczać coś innego. Ten rozciągnięty na ponad 3000 km kraj jest niezwykle różnorodny, a każdy stan to zupełnie nowe odkrycia i krajobrazy. W północno – zachodniej części Meksyku nad Oceanem Spokojnym rozpościera się długi na 1200 km Półwysep Kalifornijski oddzielający wody Zatoki Kalifornijskiej od Pacyfiku. Na jego obszar składają się dwa stany Meksyku: Dolna Kalifornia (Baja California) oraz Kalifornia Dolna Południowa (Baja California Sur). 

To, co charakteryzuje Półwysep Kalifornijski, to jego suchy klimat. Panują tam surowe warunki naturalne, przeważają obszary pustynne i półpustynne oraz górzyste. Zestawienie pustynnych terenów z otaczającymi wodami robi naprawdę wielkie wrażenie. Długa linia brzegowa powoduje, że znajdziemy tutaj niezliczoną liczbę plaż, a wszechobecny dostęp do wód stwarza idealne warunki dla entuzjastów sportów wodnych oraz wędkarzy. 

Czego nie możemy pominąć wybierając się na Półwysep Kalifornijski? Oto atrakcje, które koniecznie trzeba wpisać na swoją listę decydując się na wyprawę do Baja California. 


ATRAKCJE BAJA CALIFORNIA:

  • Rezerwat Biosfery El Vizcaino

W środkowej części półwyspu, na pograniczu stanów Kalifornia Dolna oraz Kalifornia Dolna Południowa znajdziemy Rezerwat Biosfery El Vizcaino – idealne miejsce dla miłośników przyrody. Ustanowiony w 1998 roku rezerwat o powierzchni ponad 2 mln hektarów to jeden z największych na świecie. Jest to prawdziwie imponujący ekosystem, w którym chronione są liczne gatunki fauny i flory. Dwie laguny – Ojo de Liebre oraz San Ignacio służą jako obszary tarła oraz zimowisko dla takich gatunków jak: foki pospolite, uchatki kalifornijskie, słonie morskie oraz płetwale błękitne. Ponadto, El Vizcaino stanowi dom dla wielu zagrożonych gatunków, m.in. żółwi morskich. We wspomnianej lagunie San Ignacio popularną atrakcją turystyczną jest spotkanie z wielorybami szarymi w ich naturalnym środowisku. Pływanie z tymi majestatycznymi stworzeniami to jedna z tych aktywności, która dostępna jest tylko w wybranych miejscach na świecie. Nie sposób odmówić sobie takiej atrakcji będąc w Baja California Sur!

  • Balandra

Plaże Zatoki Kalifornijskiej potrafią zawrócić w głowie! Jedna z nich to bezdyskusyjny faworyt będący synonimem błogiego wypoczynku. Balandra to zdecydowanie najczęściej fotografowana plaża Półwyspu Kalifornijskiego. Zlokalizowana jest w pobliżu miejscowości La Paz w zatoce Balandra. Plaża ta nazywana jest przez wielu “najpiękniejszą w Meksyku” ze względu na turkusowe płytkie wody i biały piasek oraz surowe otoczenie. Jest to również idealne miejsce, aby podglądać morski świat, który w rejonach Zatoki Kalifornijskiej jest bardzo bogaty. Można wybrać się również na trekking, aby podziwiać mieniącą się w wielu odcieniach błękitu zatokę oraz przybrzeżne górzyste tereny z punktów widokowych. To idealne miejsce na relaks, pływanie czy nurkowanie z rurką.

  • Valle de Guadalupe

Jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych regionów winiarskich w kraju. Dolina, w której królują winiarnie i produkcja wina. Miejsce idealne dla miłośników winiarstwa, którzy chcieliby posmakować produkowanych lokalnie win w otoczeniu urokliwych krajobrazów. Panujący w dolinie klimat oraz wysokość nad poziomem morza sprawiają, że jest to idealne miejsce do produkcji tego niskoprocentowego trunku. Rozległe pola, pagórkowate wzgórza oraz wszechobecna winorośl to krajobraz Valle de Guadalupe. Region ten pozwoli pobudzić kubki smakowe, nie tylko za sprawą wina, ale również towarzyszącej mu świetnej, lokalnej kuchni. 

  • La Bufadora

Jedna z największych atrakcji przyrodniczych regionu. La Bufadora to gejzer morski znajdujący się w okolicach miasteczka Ensenada. Powstanie gejzera nastąpiło w wyniku erozji formacji skalnych przez fale Pacyfiku. La Bufadora to jeden z największych morskich gejzerów, który jest w stanie rozpylić wodę na ponad 100 stóp w powietrze. Zjawisko to powstaje na skutek przepychania powietrza i wody przez fale oceaniczne w skały. Poddana naporowi woda morska przepływa przez częściowo zanurzoną jaskinię, po czym powietrze i woda są wyrzucane tworząc gejzer morski. Podziwianie efektownej fontanny wodnej to zdecydowanie jeden z przyrodniczych punktów na mapie atrakcji Półwyspu Kalifornijskiego, który warto  zobaczyć na własne oczy. 

  • El Saltito

El Saltito jest znana jako jedna z nielicznych plaż w Meksyku, na której można podziwiać zjawisko bioluminescencji morskiej. Bioluminescencja morska to reakcja chemiczna, która zachodzi w wodzie i na jej skutek w nocy można podziwiać w wodzie niebieską poświatę, emitującą kolor podobny do tego emitowanego przez świetliki. Efekt wizualny, który rozświetla wody morskie to zdecydowanie spektakl wart obejrzenia.

  • Łuk św. Łukasza

To najbardziej charakterystyczny symbol Cabo San Lucas, widok, który chcą sfotografować wszyscy, którzy decydują się na wakacje w Kalifornii Dolnej Południowej. Jest to charakterystyczna formacja skalna przypominająca kształtem łuk otoczona przez mieniące się turkusem wody. El Arco znajduje się na południowym krańcu półwyspu i jest miejscem, w którym Ocean Spokojny łączy się z Zatoką Kalifornijską. Otoczony przez formacje skalne i klify robi ogromne wrażenie podczas zachodzącego słońca.

  • Cañón de la Zorra

Kolejny imponujący punkt na Półwyspie Kalifornijskim. Cañón de la Zorra to miejsce tworzące małą oazę pośród skalistych i krzaczastych terenów tego regionu. Wodospad tworzący nieduży naturalny basen to idealne miejsce, aby zrelaksować się na łonie natury, a wędrówka wśród górskich widoków to gwarancja niezapomnianych widoków. 

Półwysep Kalifornijski to fascynujący region, który łączy w sobie piękno przyrody, różnorodność kulturową i bogactwo turystycznych atrakcji. To idealne miejsce dla osób szukających przygody na łonie natury i chcących odkryć uroki meksykańskiej przyrody.

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register