Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Cuzco – przewodnik po mieście i okolicach

Cuzco – przewodnik po mieście i okolicach

Cuzco to położone w sercu Andów peruwiańskie miasto. Dawniej stolica Imperium Inków, dziś – jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie kraju. Nazwę miasta można przetłumaczyć jako ,,pępek świata’’ lub ,,środek świata’’. Nazwa wzięła się stąd, że Inkowie uważali Cuzco za centralny punkt ich imperium.  Cuzco zazwyczaj służy za bazę wypadową do zwiedzania Machu Picchu, ale oprócz tego miasto ma wiele więcej do zaoferowania. Zapraszamy do poznania jednego z najpiękniejszych miast w Peru.

Historia

Cuzco zostało założone przez Inków około XIII wieku. W okresie swego największego rozkwitu, Imperium Inków obejmowało obszar od Kolumbii po Chile i Argentynę, a Cuzco było jego stolicą i centrum administracyjnym. W 1534 roku miasto zostało podbite przez hiszpańskich konkwistadorów. Zostało wtedy zniszczonych wiele starożytnych budowli, a konkwistadorzy wznieśli swoje własne, takie jak katedra na Plaza de Armas – głównym placu miasta. Po odkryciu, w 1911 roku, znajdującego się w pobliżu Cuzco Machu Picchu miasto zyskało światowy rozgłos i stało się popularnym celem podróży.

Co zobaczyć w mieście?

Plaza de Armas i Katedra

Plaza de Armas to główny plac miasta, który stanowi serce Cuzco i skupia wiele historycznych i kulturalnych atrakcji. Plac otoczony jest licznymi  kawiarniami, restauracjami i sklepami, a jego centralnym punktem jest piękna fontanna. 

Najważniejszym atrakcją na Plaza de Armas jest Katedra Świętej Maryi Wniebowziętej. Jest ona jednym z najważniejszych i najpiękniejszych kościołów w Peru. Została wzniesiona z kamieni pozostałych po burzeniu inkaskich budowli, a jej budowa trwała prawie 100 lat. W katedrze znajduje się obraz ,,Ostatnia Wieczerza” autorstwa Marcosa Zapaty. Dzieło to wyróżnia fakt, iż na stole wokół, którego zasiadają Jezus z apostołami, namalowana została świnka morska, będąca jednym ze słynniejszych peruwiańskich dań.

Katedra i fontanna na Plaza de Armas

Dzielnica San Blas

Jest to jedna z najbardziej uroczych i malowniczych części miasta. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest kolonialna architektura tworzona przez kamienne uliczki i białe fasady budynków. San Blas jest dzielnicą artystyczną. Można tam znaleźć galerie sztuki, pracownie rzemieślnicze i sklepy z ręcznie wykonanymi wyrobami. Podczas zwiedzania warto zatrzymać się na chwilę w jednej z licznych, przytulnych restauracji i kawiarni. 

Dzielnica San Blas

Market San Pedro 

To tętniąca życiem hala targowa, gdzie zaopatrzyć się można w świeże owoce, warzywa, przyprawy i wiele innych produktów. Znajduje się tam wiele sklepów oferujących ręcznie robione wyroby takie jak wyroby z futra alpaki, tkaniny, biżuterię i ceramikę.

Market San Pedro to nie tylko miejsce na zakupy, ale także doskonała okazja, by zanurzyć się w autentyczną atmosferę Cuzco i spróbować lokalnych smaków.

Market San Pedro

Ruiny Sacsayhuamán

Ta starożytna inkaska forteca, położona na wzgórzu ponad miastem to jedna z ciekawszych atrakcji Cuzco. Kompleks został zbudowany z ogromnych kamiennych bloków. Po dziś dzień nie jest jasne jak Inkowie przetransportowali je na wzgórze. To co najbardziej imponuje w tej budowli jest precyzja z jaką zostały połączone poszczególne bloki bez użycia zaprawy murarskiej. Odwiedzając ruiny można nie tylko podziwiać dziedzictwo Inków, ale także piękne widoki na Cuzco, roztaczające się ze wzgórza.

Ruiny Sacsayhuamán

Pierda de doce angulos (Kamień o Dwunastu Kątach)

Dwunastokątny kamień to kolejny przykład kunsztu architektonicznego Inków jaki można znaleźć w Cuzco. Kamień jest częścią Pałacu Arcybiskupiego znajdującego się przy ulicy Hatunrumiyoq. Jego wyjątkowość polega na tym, że pomimo licznych kątów i krawędzi, każdy z nich został wykończony z niezwykłą precyzją, która pozwala kamieniowi na idealne wpasowanie się w ścianę budynku. Osiągnięcia budowlane Inków wydają się być tym bardziej imponujące biorąc pod uwagę fakt, iż zostały wykonane wieki temu, z użyciem jedynie podstawowych narzędzi.

Coricancha

Coricancha, czyli Świątynia Słońca to miejsce będące ważnym symbolem inkaskiej architektury i wierzeń. Budynek zaprojektowano tak, aby jego okna i drzwi były precyzyjnie dostosowane do ruchu słońca i gwiazd, co pozwalało na obserwacje astronomiczne. Nazwa świątyni w języku keczua oznacza ,,Złoty Dziedziniec’’ i odzwierciedla bogate wyposażenie jakie niegdyś znajdowało się w Coricancha. Ściany i posadzki były pokryte złotem, srebrami i cennymi kamieniami. Bogactwa te zostały zrabowane, gdy Hiszpanie podbili Cuzco, ale struktura budynku pozostała nienaruszona i do dziś zachwyca odwiedzających. Coricancha przypomina zarówno o wspaniałych osiągnięciach Inków, jak i o wpływie hiszpańskiego kolonializmu w tym regionie.

Świątynia Coricancha

Museo de Arte Precolombino (Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej)

Museo de Arte Precolombino zlokalizowane jest we wspomnianej wcześniej dzielnicy San Blas. Znajdują się w nim imponujące kolekcje eksponatów, obejmującej tysiące artefaktów z różnych cywilizacji prekolumbijskich, takich jak Inkowie, Moche, Nazca i wiele innych. W skład zbiorów wchodzą między innymi wyjątkowe ceramiki, tekstylia, metalowe ozdoby, narzędzia oraz dzieła sztuki sakralnej. Muzeum to jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat bogactwa i różnorodności kultur, które istniały w Andach przed przybyciem Hiszpanów. 

Co zobaczyć w okolicach?

Dzięki malowniczym położeniu w Andach Cuzco jest świetną bazą wypadową do odwiedzenia znajdujących się w regionie atrakcji oraz odbycia górskich trekkingów. W pobliżu Cuzco znajduje się Święta Dolina Inków. Jest to obszar pełen pięknych krajobrazów, historycznych miejsc, a także licznych pozostałości cywilizacji Inków. Oto miejsca, które warto odwiedzić w tym regionie:

Ollantaytambo i saliny w Maras

Ollantaytambo to miejsce o ogromnych walorach historycznych. Jest jednym z najlepiej zachowanych miast inkaskich w Peru. To, co czyni to miejsce tak wyjątkowym, to jego imponująca architektura i układ urbanistyczny.

Widok z góry na Ollantaytambo
Jedna z klimatycznych uliczek Ollantaytambo

Niedaleko Ollantaytambo znajdują się saliny w Maras. Jest to kompleks basenów solankowych usytuowanych na górskich zboczach w formie tarasów. Sól jest wytwarzana w naturalnym procesie, który polega na wprowadzeniu solanki do basenów i pozostawieniu jej na słońcu, aby woda parowała. Kiedy woda całkowicie odparuje, zostaje sama sól, którą można zbierać i pakować.

Tarasy solne w Maras

Montaña de Siete Colores (Góra Siedmiu Kolorów)

Montaña de Siete Colores, znana również jako Vinicunca, to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji Peru. Swoją nazwę zawdzięcza niezwykłemu kolorowemu zabarwieniu. Różowe, czerwone, zielone, fioletowe i żółte pasy na górze tworzą widok jedyny w swoim rodzaju. Mimo iż, trekking na górę jest dość wymagający to rozpościerające się na szczycie krajobrazy wynagradzają trudy wędrówki.

Tęczowa Vinicunca

Machu Picchu 

Bez wątpienia najsłynniejsza atrakcja Peru. Ukryte pośród zielonych pagórków ruiny starożytnego miasta Inków przyciągają turystów z całego świata. Dzięki położeniu na wysokości 2400 metrów nad poziomem morza Machu Picchu oferuje spektakularne widoki na góry Andów i okoliczne doliny. Wyjątkowość i walory kulturowe tego miejsca potwierdza wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez ogromną popularność turystyczną Machu Picchu rząd Peru, w celu ochrony ruin, wprowadził dzienny limit odwiedzających.

Ruiny Machu Picchu

Cuzco to bez wątpienia miasto, którego nie można przegapić odwiedzając Peru. To niezwykłe miejsce pełne jest dziedzictwa Inków, a w dodatku otoczone malowniczą przyrodą i majestatycznymi szczytami Andów. Różnorodność atrakcji oferowanych przez Cuzco sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Zainteresowało cię Cuzco? Wyjedź z nami na jedną z naszych wypraw do Peru! Cuzco oraz wiele innych atrakcji czekają na Ciebie!

Więcej szczegółów TUTAJ >>

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register