Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Argentyna – TOP-5 atrakcji

Argentyna – TOP-5 atrakcji

Argentyna to wielki i przepiękny kraj, pełen niesamowitych cudów natury. Poza dziewiczą przyrodą na poznanie czeka fascynująca kultura, ze słynnym tańcem tango na czele. Dorzucając do tego energetyczne Buenos Aires i pyszne jedzenie wydaje się, że może to być miejsce na idealną podróż dla każdego. Argentyna z pewnością zachwyci miłośników wędrówek i atrakcji przyrodniczych chcących dopełnić obraz odwiedzanego kraju nutą historii i poznaniem tradycji lokalnej ludności. Co więc warto zwiedzić? Oto lista atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Argentynie:

1. Boskie Buenos Aires

O Buenos Aires się mówi, czyta, słucha i śpiewa. Nic dziwnego – jest to jedno z największych i najważniejszych miast w Ameryce Południowej. Buenos Aires tętni życiem od rana do nocy i nie brakuje w nim atrakcji wszelakiego rodzaju. Zdecydowanie warto pochodzić trochę po mieście i poczuć jego energię. A co warto zwiedzić?

  • Cementerio de la Recoleta – zabytkowy cmentarz w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Piękna architektura oraz bogata historia tego miejsca przyciągają turystów. Na terenie cmentarza odnaleźć można nagrobki wielu znanych osobistości, w tym na przykład Evy Perón (Evity), dzięki której argentyńskim kobietom przyznano prawa wyborcze.

  • Dzielnica La Boca – jedna z najpopularniejszych części miasta i z pewnością najbardziej urokliwa. Turystów zachwycają tu wspaniałe, kolorowe kamienice i wszechobecna sztuka uliczna. Dawniej szara, biedna i zaniedbana uliczka Caminito dziś jest jedną z najbardziej malowniczych atrakcji w całym mieście. Ponadto dzielnica ta słynie z tanga i stadionu La Bombonera, gdzie swoje pierwsze bramki strzelał Diego Maradona.

  • Dzielnica Palermo – dzielnica pełna zieleni, więc idealnie nadaje się na odpoczynek na świeżym powietrzu. Znajduje się tu wiele parków, z których warto odwiedzić zwłaszcza piękny Parque 3 de Febrero. Inne atrakcje to Ogród Botaniczny, ZOO czy ogród japoński. Oprócz terenów zielonych można udać się do Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires (MALBA), w którym znajdziemy dzieła wielu znanych artystów m.in. Fridy Kahlo. Wieczorem natomiast dzielnica – a zwłaszcza jej stara część (Palermo Viejo) – oferuje mnóstwo klimatycznych knajpek i pubów.

  • Plaza de Mayo – historyczny plac, na którym w 1810 roku wybuchło powstanie przeciwko hiszpańskiej władzy kolonialnej. W centrum placu znajduje się Piramida de Mayo, a w pobliżu wiele budynków rządowych i zabytkowych kościołów. Jednym z nich jest Katedra Metropolitalna – jedna z najważniejszych katolickich świątyń w Argentynie.

2. Patagonia

Region obejmujący południowe części dwóch krajów – Argentyny i Chile. Słynąca z niesamowitych krajobrazów Patagonia to raj dla miłośników wędrówek i dzikiej przyrody. Zobaczyć tu można wysokie góry, jeziora, lodowce i niezliczone widoki zapierające dech w piersiach. Jedną z ważniejszych atrakcji jest także możliwość obserwacji dzikich zwierząt takich jak lwy morskie, kormorany, pingwiny, pumy czy flamingi. Warto odwiedzić miejscowość El Chalten – światową stolicę trekkingu – i udać się tam na jeden z wielu szlaków turystycznych. Okolica zapewnia fantastyczne widoki na górskie szczyty.

3. Lodowiec Perito Moreno

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą Argentyny jest lodowiec Perito Moreno znajdujący się w Parku Narodowym Los Glaciares. Ma on długość 30 km, szerokość ok. 5 km, a jego wysokość dochodzi do ok. 70 m. Lodowiec ten jest częścią Lądolodu Patagońskiego Południowego, który jest trzecim pod względem wielkości lądolodem na świecie (tuż po Antarktydzie i Grenlandii)! Tym samym jego lód stanowi jeden z głównych rezerwuarów wody pitnej. Choć w Patagonii jest wiele lodowców, najważniejszym i najpopularniejszym jest Perito Moreno. Ważną rolę z punktu widzenia turystów pełni też łatwy dostęp do tego miejsca. Z auta lub autobusu wystarczy krótki spacer, by zobaczyć potężną ilość błękitnego lodu. Warto wybrać się na kilka punktów widokowych i oglądnąć lodowiec z różnych stron. Świetnym pomysłem, by jeszcze lepiej poczuć jego wielkość jest wycieczka statkiem, z którego lodowe ściany podziwiać można ze znacznie bliższej odległości. Spacerując w okolicy lodowca często można usłyszeć trzaski pękającego lodu i huk, oznaczający, że fragment bryły oderwał się i z impetem runął do jeziora. Na koniec warto wspomnieć jeszcze jeden niezwykły fakt: Perito Moreno jest jednym z niewielu lodowców na świecie (a według niektórych źródeł jedynym), który stale się powiększa! To zdecydowanie jedna z największych atrakcji Argentyny, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Podobnie, jak kolejną przyrodniczą perełkę..

4. Wodospady Iguazu

O wodospadach Iguazu słyszał prawie każdy i pewnie większość podróżników ma je na swojej liście marzeń. Znajdujące się na granicy Argentyny i Brazylii Iguazu Falls to tak naprawdę spektakularny system złożony z ponad 270 oddzielnych wodospadów. Rozciągają się one na długości około 2,7 km, a najwyższa kaskada mierzy ponad 80 m, co czyni ją wyższą od słynnej Niagary! Wodospady Iguazu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są uznawane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Warto obejrzeć atrakcję zarówno od strony Argentyny, jak i Brazylii, a także z poziomu wody. Wycieczka łodzią pozwoli przyjrzeć się wodospadom z bliska, a jednocześnie poczuć dreszczyk emocji związany z bliskością tak potężnej siły przyrody. Niepowtarzalne widoki, huk spadającej wody i mgła unosząca się nad wodospadem tworzą wspaniałą atmosferę, która zostaje w pamięci na długie lata. Ten cud natury to z pewnością obowiązkowy punkt na mapie Argentyny.

5. Ushuaia i Ziemia Ognista (Tierra del Fuego)

Ushuaia to urocze miasteczko, które uznawane jest za najbardziej  wysunięte na południe miasto na świecie! Znajduje się ono na terenie archipelagu Ziemi Ognistej (a dokładniej na wyspie o tej samej nazwie), który słynie z dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Podziwiać tu można niesamowitą florę i faunę, w tym m.in. pingwiny, lwy morskie i kormorany. Chcąc jeszcze lepiej przyjrzeć się tutejszym zwierzętom i zobaczyć wyspy z pewnej odległości, warto wybrać się na rejs katamaranem po kanale Beagle’a, który stanowi granicę między Argentyną i Chile. Jeśli chcesz zobaczyć te niezwykłe miejsca i postawić swoje stopy na końcu świata – musisz odwiedzić Ziemię Ognistą.

Podsumowując, argentyńska przyroda jest jednym z głównych atutów tego kraju. Niesamowite krajobrazy, góry, jeziora, lodowce to tylko część atrakcji, które z pewnością zachwycą każdego, kto kocha naturę. Warto jednak też zagłębić się nieco w bogatą kulturę – udać się na lekcję tanga, spróbować słynnych steków czy posłuchać historii mieszkańców popijając wino lub yerba mate. Jeśli myślami już jesteś w Patagonii – koniecznie sprawdź naszą wyprawę i zarezerwuj termin swojej przygody.

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register