Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Chicken Busy – odważ się i jedź gwatemalskim transportem

Chicken Busy – odważ się i jedź gwatemalskim transportem

Gwatemala to istna mieszanka kolorów, które widać tylko w odcieniach ubioru, czy jedzeniu, ale również w kolorach miejscowych autobusów.  Jednym z najbardziej popularnych rodzajów transportu w Gwatemali są chciken busy, które nie be powodu otrzymały swoją nazwę (wożą nimi wszystko, łącznie z kurczakami). Chichien busy to stare amerykańskie autobusy szkolne, które USA wyrzuciłoby na śmieci, gdyby Gwatemala ich nie odkupiła. Zostały pomalowane w wyraziste kolory, nadano im ich własną osobowość i imiona i tak chicken busy stały się legendą Gwatemali.  Dla mnie,  były najlepszym sposobem na podpatrzenie życia i miejscowych zwyczajów.

Chicken busy rządzą się swoimi własnymi prawami.  Poznaj największe ciekawostki dotyczące tego magicznego środka transportu i najważniejsze prawa jakie w nich panują.

Pojemność. Nigdy nie sugeruj się ilością siedzeń. Chicken busem jedzie tylu pasażerów, ilu się zmieści na stojąco. Nawet jeśli wydaje Ci się, że zająłeś miejsce siedzące i będziesz miał wygodny przejazd, to na pewno z czasem okaże się, że na dwuosobowym siedzeniu zmieści się minimum 3 dorosłych i dwójka dzieci na kolanach..

Dzieci. Wszystkie dzieci nasze są, więc nawet jeśli rodzic nie ma miejsca siedzącego, to ktoś na pewno weźmie jego dziecko na kolana. Być może to będziesz właśnie Ty.

Prędkość. Jeśli chcesz być szybko na miejscu, chicken busy nie są najlepszym rodzajem transportu . Przystanki są tam, gdzie prosi pasażer,  im więcej wsiadających i wysiadających tym dłużej czasu zabiera podróż

Sposób jazdy. Lekcje zwinności i prędkości zawarte są w cenie biletu. Skoro jest tak dużo przystanków, kierowca stara się nadrobić utracony czas. Nie zatrzymuje się więc na przystankach,  często trzeba wsiadać i wysiadać w trakcie jazdy.

Kierowcy chicken busów to często niedoszli kierowcy rajdowi, a przynajmniej tak im się wydaje. Wyprzedzają na górskich zakrętach, nie zwalniają na progach zwalniających i hamują nagle jakby w środku wieźli nie ludzi, a kurczaki. Może to jest prawdziwy powód nazwania ich kurczakowymi busami? 🙂

Bagaż. Na dachu chicken busa zamontowany jest bagażnik, znajdują się tam przeróżne towary , wystarczy wejść po schodach i położyć swój bagaż, nad którym w trakcie jazdy nie masz żadnej kontroli.  Jeśli jednak chciałbyś duży bagaż zabrać do środka, musisz zapłacić jak za pasażera.

Jedzenie . Nie martw się, jeśli nie masz ze sobą nic do jedzenia. W trakcie jazdy na pewno ktoś będzie sprzedawał tacosy ze skrzynki, ciepłego kurczaka z ryżem , czy słodycze.

Zakupy. Poza jedzeniem w trakcie jazdy możesz kupić również przeróżne kremy i magiczne kosmetyki. Zawsze dziwiło mnie to, jak to możliwe, że według sprzedawców większość z nich pomaga na wszystko!

Cena. To najbardziej ekonomiczny sposób poruszania się po Gwatemali. Jednak nie raz kierowcy podnoszą cenę obcokrajowcom. Bo tak!

Godziny.  W większości nie ma ustalonej godziny odjazdu. Kierowca odjeżdża,  kiedy chicken bus wystarczająco się zapełni.

Multimedia

Wifi na pokładzie (jak głoszą umieszczone tabliczki),  to zwykły marketing bez pokrycia, jednak nie raz w trakcie jazdy możesz obejrzeć najnowsze ekranizacje kinowe. Ja miałam okazję obejrzeć Alladyna.

Muzyka. Kierowcy mają dziwną manię puszczania strasznie głośnej muzyki. Nie znalazłam jednak odpowiedzi na pytanie dlaczego głośniki prawie zawsze znajdują się z tyłu, ogłuszając pasażerów w pobliżu. Jeśli kierowcy chcą posłuchać muzyki, dlaczego nie powieszą ich obok siebie.

Kierowca. Dla kierowcy chicken bas to prawie dom. Dlatego też w trakcie jazdy nie rzadko dzwoni do żony, czyta gazetę, zjada obiad i goli się tuż przed randką. Ciekawe co jeszcze mogą zrobić bez zatrzymania?

Styl .Każdy chciken bus jest niepowtarzalny i odzwierciedla unikalny styl swojego właściciela. Na przedniej szybie zazwyczaj znajduje się jakiś wyniosły slogan katolicki. Wewnątrz wielki krzyż, tuż obok plakat modelki w bieliźnie i zdjęcie rodziny.

Biletowy/nagniacz. W obsłudze chicken busa zawsze pracuje osoba pobierająca opłaty za przejazd i krzycząca na cały głos nazwę miejsca docelowego. Naganiacz to istny multizadaniowiec i kaskader. W trakcie jazdy wychodzi przez tylne drzwi, wchodzi na dach z bagażami sprawdzając, czy wszystko jest przymocowane.

Zachęciłam Cię do jazdy chicken busem?  A może masz jakieś własne doświadczenia z tym ciekawym środkiem transportu?

Zapraszam na najbliższą wyprawę do Gwatemali. Szczegóły TUTAJ>>

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register