Media społecznościowe
TOP
Image Alt
Wyprawa do Gwatemali

Wyprawa do Gwatemali

Wyprawa do Gwatemali

Odkryj jeden z najbardziej niezwykłych krajów Morza Karaibskiego – Gwatemalę. Bez wątpienia to miejsce, w którym każdego dnia zadziwi Cię coś nowego. Jeśli jesteś miłośnikiem podróżniczych przygód, ta wyprawa jest dla Ciebie. Będziemy zdobywać wulkany, obcować z wyjątkową naturą, poznawać kulturę Majów. Dla miłośników wody, mamy jeziora i plaże Pacyfiku, przeniesiemy się w czasie odwiedzając ruiny i piramidy Majów, i poznamy od podszewki plemiona Indiańskie. Jeśli chcesz przeżyć niezwykłą podróż, Gwatemala jest dla Ciebie.

Gwatemala to wciąż nieodkryty skarb Ameryki Środkowej. Ponad 30 wulkanów, zapierająca dech w piersiach dżungla, endemiczna roślinność, indiańskie plemiona, wciąż żywa kultura majów, i kolonialne miasteczka. Przez dwa tygodnie będziemy zwiedzać kraj, w którym historia wciąż żyje, folklor widoczny jest na każdym kroku, a wulkany mają magiczną moc. Kraj, którego ludność zyskała miano najsympatyczniejszych w krajach latynoskich. Sam przekonaj się dlaczego! Zapraszamy Cię na wyprawę do Gwatemali.

Terminy:

SPRAWDŹ SZZCZEGÓŁY WYPRAWY TUTAJ>> 

Sprawdź pozostałe podróże  (Kuba, Meksyk, Peru, Argentyna, Kolumbia, Nikaragua) TUTAJ>>

Plan wyprawy

Dzień 1.

Dzień przylotów do Gwatemali. Staramy się, aby grupa leciała wspólnym lotem z Warszawy. Na lotnisku na grupę czeka Anita. W zależności od godzin przylotu czas na wspólną kolację.

Dzień 2.

Po śniadaniu spacer po Gwatemala city i wyjazd do Panajachel, nad jezioro Atitlan. Uważane za jedno z najpiękniejszych jezior świata położone jest pomiędzy trzema wulkanami. Okolice jeziora zamieszkiwane są przez różne plemiona Indian. Tego dnia czeka nas kilkukilometrowy spacer (dla chętnych dojazd pickupem) brzegiem jeziora do okolicznych wiosek indiańskich, gdzie będziemy mogli przyjrzeć się wytwarzaniu rękodzieła.

fot. Anita Demianowicz

Dzień 3.

Jedziemy do Chichicastenango. Sam dojazd będzie atrakcją – czeka nas przejażdżka chickenbusami! Cichi nazywane jest żywym muzeum. Jak w żadnym innym miejscu, widać mieszankę kultury katolickiej z kosmowizją. Na głównym placu znajduje się kościół Świętego Tomasza, który został wybudowany w XVI w. na ruinach piramidy. Do środka wchodzi się po 18 schodach symbolizujących miesiące w kalendarzu Majów. Jednak to co zobaczymy w środku niewiele przypomina katolickie modły. Tutaj odnaleziono świętą księgę majów Popo Vuh, która do dzisiaj jest kopalnią wiedzy o tej kulturze.

Tuż za miastem wejdziemy na wzgórze Pascual Abaj. Wejścia na święte wzgórze strzeże uzdrowiciel, który chętnie odczyta nam nasze majańskie znaki zodiaku. Przed nami także wizyta na kolorowym cmentarzu, gdzie również będziemy mogli przyglądać się modlitwom Indian. Wieczorny powrót do Panachajel i przepłynięcie łódką na nocleg do San Pedro de la Laguna.

Dzień 4.

Dla chętnych wejście na punkt widokowy na majestatyczny wschód słońca nad jeziorem Atitaln. Dzisiaj poznamy okoliczne wioski zamieszkiwane przez indiańskie plemiona, które wciąż praktykują swoje niezwykłe wierzenia. Oczywiście przemieszczamy się łódkami. Popłyniemy do San Marco la Laguna. W Santiago Atitlan odwiedzimy Maximona (bóstwo czczone w górach Gwatemali odpowiadające za dobre plony i zdrowie). Nocleg w San Pedro la Laguna.

fot. Anita Demianowicz

Dzień 5.

Rano wyruszamy do pierwszej stolicy Gwatemali (Antigua). To kwintesencja kultury i historii. Kolonialne miasto przepełnione klasztorami, kościołami i targami, to miejsce które urzeka odwiedzających. Przed nami czas na spacer magicznymi, wąskimi uliczkami. Odpoczywamy i nabieramy energii na jutrzejsze wejście na wulkan Acatenango.

Dzień 6 i 7.

Kolejnego dnia zaczynamy śniadaniem na miejscowym targu. To również świetne miejsce na zakup pamiątek. Po śniadaniu wyruszamy na 5-6 godzinny marsz pod górę, by dotrzeć do obozu położonego na 3600 m n.p.m. w którym spędzimy noc w namiotach. Przed wschodem słońca czeka nas jeszcze półgodzinny marsz na szczyt Acatenango, z którego zobaczymy czynny wulkan Fuego, który co chwila wyrzuca lawę. Widoki zapierające dech w piersiach, a wschód słońca w tym miejscu to doświadczenie, którego nie można zapomnieć. Po zejściu z wulkanu jedziemy do Rio Dulce.

fot. Anita Demianowicz

Dzień 8.

Słodka rzeka (Rio Dulce) to miejsce, gdzie spotkamy fascynujący świat flory i fauny, oraz Indian Q’equchi. Wody zamieszkują niezliczone gatunki ryb, krabów oraz manaty. To jedne z niewielu miejsc na świecie gdzie wciąż możemy zobaczyć te niezwykłe wodne ssaki. Lasy namorzynowe tworzą niepowtarzalny ekosystem, zamieszkiwany przez pelikany, czaple czy tukany.

Dzień 9.

Tego dnia popłyniemy łódką na spotkanie niezwykłym światem nad Oceanem. Nie ma tam żadnej drogi, więc i tak łódka nas nie ominie. Płyniemy do Livingstone. Czas na plażowanie.

Dzień 10 i 11.

Pośrodku tropikalnego lasu, znajduje się Semuc Champey. To miejsce zostało wpisane na listę 7 cudów świata. Przed nami szaleństwo w otoczeniu natury: kąpiele w naturalnych basenach, zjeżdżanie po skałach, a dla odważnych wizyta w Grutas K’anaba, mających kilkadziesiąt kilometrów.

Dzień 12.

Droga do Isla de Flores. Flores – miasto położone na jeziorze Peten Itza jednym z najbardziej kolorowych miasteczek w Gwatemali. Wyspa znana jest ze swojej kolonialnej architektury i świetnej gastronomii. Znajdziemy czas na spacer wąskimi, kamienistymi uliczkami i wspólną kolację w restauracji z widokiem na jezioro. Dla chętnych rejs łódkami po jeziorze.

Dzień 13.

Tikal – pośrodku rezerwatu przyrody znajduje się symbol kultury Majów – ruiny w Tikal. Nie bez powodu jako jedno z niewielu miejsc w Ameryce Środkowej zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj przeniesiemy się w czasie i nie tylko zwiedzamy ruiny miasta Majów, ale również poznamy historię ich panowania i najważniejsze osiągnięcia. Przygotujcie się na naprawdę dugi spacer i dużo schodów, by z obserwatorium astronomicznego umieszczonego na szczycie piramidy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na dżunglę. Nocny przejazd z Peten do Gwatemala city. Dla chętnych możliwość zakupu lotu.

Dzień 14.

Lot powrotny do Polski.

fot. Anita Demianowicz

fot. Anita Demianowicz

Zobacz plan wyprawy na mapie

Dla kogo wyprawa?

Dla kobiet i mężczyzn. Prawdziwych odkrywców, miłośników natury i gór. Aktywnych fizycznie – w trakcie wyprawy zdobywamy wulkan. Otwartych na kulturowe spotkania. Dla osób, którym niestraszne spanie w dwuosobowych łóżkach, czy namiotach. Ciekawskich, którzy nie szukają wczasów All Inclusive, a prawdziwej przygody.

Trudność

Większość odwiedzanych miejsc położonych jest na wysokości ponad 2000 m n.p.m. – może pojawić się choroba wysokościowa. W trakcie wyprawy wchodzimy na wulkan (3976 m n.p.m.), dlatego wymagana dobra kondycja fizyczna (wejście na wulkan nie jest obowiązkowe)/ 

Noclegi

Śpimy hotelach, hotelikach w pokojach 4-5 osobowych. Część z nich ma dwuosobowe łóżka. Jedną noc spędzimy w namiotach na szczycie wulkanu. Czeka nas jeden nocny przejazd autokarem z Peten do Gwatemala city (dla chętnych możliwość zakupu biletu lotniczego na tej trasie). 

Terminy:

22.11 – 05.12.2021 Brak miejsc

Nowy termin! 6-20.12.2021 grupę pilotuje Anita Demianowicz

09.03-23.03.2022

lipiec 2022 – zapytaj o szczegóły

Transport

Po miastach przemieszczamy się pieszo bądź taksówkami. Poza nimi korzystamy z transportu publicznego. Przed nami przygoda jazdy chickenbusem. Będzie też trochę chodzenia –  to najlepszy sposób na poznanie miejsc i kultury.

Pilot

Anita Demianowicz, podróżniczka, reporterka i fotografka. Publikowała w magazynach Podróże, Poznaj Świat,  Rowertour, Kontynenty, Dużym Formacie. Prowadzi swoją stronę www.banita.travel.pl. Podróżuje często na rowerze, najchętniej do Ameryki Środkowej, którą w 2018/2019 przemierzała również rowerem.  Organizuje unikalny festiwal podróżniczy TRAMPki- Spotkania Podróżujących Kobiet w Gdańsku. Autorka książki „Końca świata nie było”, w której pisze o szukaniu swojej drogi w życiu podczas podróży przez kraje Ameryki Środkowej.

Ilość uczestników: do 12

Kameralna grupa sprawi, że poczujesz się jak podróżując z dobrymi znajomymi.

Koszt wyprawy: 3200 zł + 1000 dolarów 

Rezerwacja bez ryzyka! Dostaniesz cały zwrot opłaty rezerwacyjnej w przypadku  odwołania wyprawy z powodu pandemii. 

Koszt biletu lotniczego ok. 2500 – 3800 zł.

Wyloty z Berlina lub Warszawy.

Rezerwacja miejsca na wyjazd

Warunkiem rezerwacji jest dokonanie wpłaty rezerwacyjnej (1000 zł). Kolejna wpłata w PLN zł do 30 dni przed wylotem. Pozostała kwota 1000 dolarów przekazywana w gotówce w Gwatemali po przylocie.

Cena zawiera

 • noclegi w hostelach, hotelach i bambusowych chatkach w pokojach (4-5 osobowych)

 • noclegi w namiotach w trakcie trekkingu

 • wszystkie śniadania

 • wszystkie transporty do miast

 • przepłynięcie łódką do San Pedro la Laguna

 • transfery lotniskowe (możliwość dopłaty jeśli lecisz innym lotem niż grupa)

 • autorski, bogaty program wyprawy

 • opiekę pilota świetnie znającego kraj

 • atrakcje na miejscu (wizyta na targu i w kościele San Juan w Chichi, trekking na wulkan Acatenango wraz z przewodnikiem i podstawowym wyżywieniem, wycieczka łódką po 2 wioskach położonych przy jeziorze Atitlan, przepłynięcie łódką Rio Dulce, wstęp na wodospady Semuc Champey, wizyta w grutach K’anaba, wstęp do Ruin Majów Tikal)

 • niezapomnianą przygodę

 • wpłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 zł)

 • ubezpieczenie podróżne NNW Signal Iduna Economy (dodatkowa dopłata do sportów ekstramalnych dla wchodzących na wulkany)

Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego Warszawa – Gwatemala – Warszawa

 • pozostałego wyżywienia poza podanym (ceny podobnie jak w Polsce)

 • napiwków zwyczajowych do posiłków

 • miejscowych przewodników na terenie ruin (dla chętnych)

 • dodatkowych atrakcji dla chętnych (wejście na punkt widokowy nad jeziorem Atitlan, naukę szydełkowania… )

 • obowiązkowego testu na Covid -19 do wykonania max 96 godzin przed przylotem do Gwatemali (w sytuacji kiedy test wyjdzie pozytywny, zwracam całość wpłaconej kwoty)

 • biletu lotniczego Peten – Gwatemala

Organizacyjnie Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. 

Wyprawy z Adventure Tess organizowane są na zasadzie trampingów. W zależności od pogody i sytuacji politycznej istnieje możliwość zmiany planu wyprawy.

Biuro podróży Adventure Tess posiada wpis do rejestru Organizatorów Turystyki przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (numer wpisu: 225), oraz Gwarancję Ubezpieczeniową w Signal Idiuna.

Sprawdź pozostałe wyprawy  (Kuba, Meksyk, Peru) TUTAJ>>

Masz pytania? Chcesz zgłosić się na wyprawę? Pisz!

  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

  Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

  You don't have permission to register