Media społecznościowe
TOP
Image Alt

wyprawa Rumunia i Bułgaria – zakochaj się w naturze

wyprawa Rumunia i Bułgaria – zakochaj się w naturze

Co przychodzi Ci na myśl myśląc: Rumunia?  Słynny wampir Drakula i wszechobecny czosnek? Niezadeptane Karpaty urzekające swoją dziewiczą przyrodą? Wyjątkowe klasztory wpisane na listę UNESCO? Wszechobecne furmanki konne?  Czy może plaże nad Morzem Czarnym. To wszystko i wiele więcej czeka na Ciebie w trakcie tej wyprawy. Daj szansę państwu, o którym zapewne wcześniej nie myślałeś, a które zaskoczy Cię na każdym kroku.

KRAJE: Rumunia, Bułgaria

Miasta: Sighisoara, Bukareszt

Parki Narodowe, Góry: Bucegi, Góry Transfogarskie, Góry Rodańskie

Morze: Czarne

Atrakcje: wesoły cmentarz w Sapancie, klasztor Borsana, trekkingi, słynna droga Transfogarska, pałac Peles, cytadela Drakuli w Poenari, wąwóz Turda, Przełęcz Prislop, walking tour w Bukareszcie, uzdrawiające błota nad Morzem Czarnym, klify w Kaliakarze.

Plan Wyprawy 

 

Dzień 1.

Wyruszamy z Wrocławia (możliwość zabrania kogoś po drodze: Katowice, Kraków). Przejazd przez Słowację i Węgry do  Rumunii. Wieczorem docieramy do Sapanty. Nocleg nad rzeką.

 

Dzień 2.

Znajdujemy się w okręgu Maramuresz. Ten wymieszany kulturowo region, to duża dawka folkloru. Na ulicach wciąż praktykowane są pochody panien na wydaniu, które w tradycyjnych strojach reklamują swoje wdzięki. Nasze zwiedzanie zaczniemy od „najbardziej wesołego cmentarza”. Miejscowy artysta na niebieskich nagrobkach z humorem przedstawiał życie zmarłych. Na cmentarzu dowiemy się o zwyczajach pogrzebowych w Rumunii. Odwiedzimy również klasztor i  drewnianą cerkiew w Barsanie (wpisany na listę UNESCO). Nocleg na dziko na przełęczy Przysłop z widokiem na góry Marmońskie.

Dzień 3.

Przed nami trekking w Górach Marmaroskich. Zamierzamy dotrzeć do szczytu Cearcǎnul (1846 m n.p.m.). Startujmy z przełęczy Przysłop. Nie jest to trudne technicznie przejście, jednak zajmuje prawie cały dzień.

Czas ok. 7 godzin | Dystans: ok. 18 km. Nocleg na dziko nad rzeką.

Dzień 4. 

Jedziemy do Sighișoara. Położone nad rzeką Wielką Tyrnawą, uważane jest za jedna z najbardziej urokliwych miasteczek w kraju. Będziemy nie tylko snuć się średniowiecznymi uliczkami, ale także tropić ślady Drakuli, bo to właśnie tam urodził się ten słynny „wampir”. Nocleg w pensjonacie w mieście.

Przejazd 265 km.

 

Dzień 5.  

Dzień pełen atrakcji, przed nami trasa Transfogarska. Wiodąca przez góry z Bukaresztu na północ, wybudowana przez szalonego dyktatora miała dać szybki dostęp do przemieszczania wojsk i czołgów. Dzisiaj jest to jedna z najbardziej malowniczych tras Europy.

Przed nami także półdniowy trekking na szczyt Vantorea Lui Buteanu (2507 m n.p.m). Szlak nie jest trudny fizycznie, a widoki zapierają dech w piersiach. Dojazd wieczorem pod cytadelę Drakuli. Nocleg na campingu pod zamkiem.

Dzień 6.

Poranne zwiedzanie cytadeli Drakuli  (10RON) i do pokonania ponad 1000 schodów. 🙂 Z góry roztacza się widok na Góry Fogaraskie i dolinę rzeki Arges. Przejazd do Bukaresztu i zwiedzanie miasta. Nocleg w Bukareszcie.

 

Dzień 7.

Jedziemy nad Morze Czarne. Vama Veche to hipisowska miejscowość, słynąca mnie tylko z długiej, piaszczystej plaży. To miejsce gdzie można także tańczyć do później nocy. Nocleg nad brzegiem morza (z dala od dźwięków muzyki).

 

Dzień 8. 

Bułgaria. Poranny przejazd do Bułgarii. Zobaczmy klify o wysokości aż do 70 m n.p.m. w rejonie Kaliakra (wstęp 3 BGN).  Czas na leżakowanie na pobliskiej plaży. Po południu  wracamy do Rumunii i jedziemy w kierunku Sinaia. Nocleg na dziko.

Dzień 9.

Zwiedzamy najpiękniejszy pałac w Rumunii – Peles (30-70RON).  A także ten najsłynniejszy: zamek w Bran (35 RON). Zamek w Brann to filmowy zamek Drakuli. Nocleg na campingu w Sebes.

 

Dzień 10.

Gdzieś tam, pomiędzy górami znajduje się Rimetea. Ta mała wioska, położna u podnóża góry została założona przez Węgrów, którzy przybyli tutaj do pracy w kopalniach. Wizyta i spacer po wiosce, dla wytrwałych wejście na punkt widokowy. Później jedziemy do kanionu Turda. Ciągnie się on na przestrzeni około 3 km, a okalające go pionowe skały w niektórych miejscach wznoszą się nawet na blisko 300 metrów. Nocleg na dziko w Oradea.

 

Dzień 11.

Powrót do Polski.

 

Dla kogo wyprawa?

Dla kobiet i mężczyzn. Prawdziwych odkrywców, miłośników natury i gór. Aktywnych fizycznie – w trakcie wyprawy chodzimy po górach, pływamy. Otwartych na kulturowe spotkania. Dla osób, którym niestraszne spanie w namiotach. Ciekawskich, którzy nie szukają wczasów All Inclusive, a prawdziwej przygody.

Noclegi

Przez większość trasy śpimy w namiotach, które należy zabrać ze sobą (jeśli ktoś nie ma własnego namiotu, może zostać doparowany do kogoś innego). Częsć noclegów na polach namiotowych, część na dziko (mamy piękne miejscówki). W Sigishoara i Bukareszcie śpimy w hostelach.

Pilot

Wyprawę poprowadzę osobiście (Teresa Chudecka). Jestem psychologiem z wykształcenia, podróżniczką zakochaną w latynoskich rytmach. W poszukiwaniu tańca przemierzyłam Amerykę Południową, karaibskie wyspy i Europę. Bałkany dwukrotnie przemierzałam na motocyklu. I dopiero tam uświadomiłam sobie, że innej, ciekawej kultury, nie musimy szukać na końcu świata – mamy ją tuż obok siebie. Zamiłowana w backpackierskim stylu życia i zauroczona krajami bałkańskimi opowiem historie, których nie znajdziesz przewodniku.

 

Termin: 

wrzesień 2021

Zapytaj o dokładne terminy! 

Transport

Jedziemy wynajętym busem, który będzie naszym środkiem transportu przez cały czas. Po miastach dużo chodzimy.

Koszt wyprawy: 2350 zł

Rezerwacja miejsca na wyjazd

Warunkiem rezerwacji jest dokonanie wpłaty rezerwacyjnej (500zł). Kolejna wpłata 1850 zł do 30 dni przed wyjazdem.

Cena zawiera

 • wynajęcie busa wraz z ubezpieczeniem
 • głównego kierowcę
 • paliwo
 • opłaty drogowe (viniety, autostrady, parkingi)
 • 2 noclegi na campinach, 1 nocleg w hostelu w Sigisoara i Bukareszcie
 • zapewnienie garnków, papieru, kuchenki, butli z gazem, prysznica turystycznego
 • wszystkie śniadania oraz kawa i herbata bez limitu (większość będziemy wspólnie przygotowywać na campingach)
 • autorski, bogaty program wyprawy
 • opiekę pilota
 • atrakcje na miejscu  (wesoły cmentarz w Sapancie, klasztor Borsana, trekkingi, słynna droga Transfogarska, wąwóz Turda, Przełęcz Prislop, uzdrawiające błota nad Morzem Czarnym)
 • 2 ogniska z kiełbaskami
 • niezapomnianą przygodę
 • wpłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł)
 • ubezpieczenie podróżne NNW Signal Iduna Economy

Cena nie zawiera

 • pozostałych noclegów (śpimy na dziko) ew. możliwość pól campingowych
 • pozostałego wyżywienia poza podanym (ceny podobnie jak w Polsce)
 • dodatkowych atrakcji opisanych w planie (pałac Peles 30-70RON, cytadela Drakuli w Poenari 10 RON, klify w Kaliakarze 3 BGN)
 • namiotów, śpiworów, materacy

Sprawdź pozostałe wyprawy TUTAJ>>

Masz pytania? Chcesz się zgłosić na wyprawę? Pisz!

  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

   

  Wyprawy z Adventure Tess organizowane są na zasadzie trampingów. W zależności od pogody i sytuacji politycznej istnieje możliwość zmiany planu wyprawy.

  Biuro podróży Adventure Tess posiada wpis do rejestru Organizatorów Turystyki przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (numer wpisu: 225), oraz Gwarancję Ubezpieczeniową w Signal Idiuna.

   

   

   

   

   

  Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

  You don't have permission to register