Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Wyprawa na Bałkany!

Wyprawa na Bałkany!

Nie musisz jechać na koniec świata, żeby zachwycić się inną kulturą, zasmakować w nowej kuchni, czy poznać piękne krajobrazy. Jedź na Bałkany! Przed nami Serbia, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina!

Dwutygodniowa podróż z akcentem na przyrodę, nie zapominając przy tym o wiecznie tętniących życiem stolicach bałkańskich krajów, magicznych cerkwiach, winnicach, czy po prostu przebywaniu z ludźmi.

Kraje: Węgry, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina (ew. Chorwacja).

Miasta: Nowy Sad, Belgrad, Podgorlica, Budva, Kotor, Zabljak, Mostar, Medjugorie, Sarajewo

Parki Narodowe, rezerwaty, kaniony: Balaton, Uvac, Fruska Gora, Durmitor, Biogradska Gora, rzeka Tara, droga p14… i cała masa atrakcji.

No to w drogę. Pakujemy się do busa i wyruszamy z Wrocławia (możliwość zabrania kogoś po drodze). Naszą podróż zaczniemy od jednodniowego przystanku nad Balatonem, żeby nad największym jeziorem w Europie Środkowej zasmakować węgierskiego wina. Dalej czeka na nas już tylko kocioł bałkański!

Serbia

Nowy Sad to miasto studenckie, ale to nie tylko studenci sprawiają, że jest tak wielokulturowe. Przed nami zwiedzanie centrum, dla chętnych wejście na zamek i możliwość pierwszego spróbowania cevapi, a wieczorem klimatyczne knajpki. Kolejny dzień to wyjazd za miasto. Zwiedzimy jedne z najpiękniejszych cerkwi w regionie i odwiedzimy miejscowe winnice położone w regionie Fruska Gora, rozsmakowując się w  trunku bogów. Wieczorem wyjazd w kierunku Belgradu.

Belgrad nie bez powodu został mianowany europejską stolicą imprez. Słynne kluby nad Sawą to miejsca których nie można pominąć. W stolicy zwiedzimy centrum, poznamy trudną historię miasta jak i całego bałkańskiego regionu, odwiedzimy również największą cerkiew w Europie (św. Sawy).

Czas na przyrodę, najbliższą noc spędzimy nad Kanionem rzeki Uvac. Nie bez powodu uznany z jedno z cudów Serbii. W tym rezerwacie przyrody zamieszkuje największa w Europie kolonia sępa płowego. Przed nami lekki trekking na punkt widokowy (ok. 6,5 km) w jedną stronę. Wieczorem ognisko.

Czarnogóra

Kraj tak mały, że wiele osób nawet o nim nie słyszało, a tak piękny i różnorodny, że można spędzić w nim całe wieki. Czarnogóra to zdecydowanie więcej niż plaże i miasta. To również jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych całej Europy – Durmitor.

Naszą podróż po Czarnogórze zaczniemy od wizyty w Parku Narodowym Biogradska Gora. Zatrzymamy się na campingu nad jeziorem polodowcowym. Dla chętnych pływanie łódkami z widokiem na lasy pierwotne porastające otaczające je góry. Przed nami także trekking po okolicy. Po śniadaniu obieramy kurs na wybrzeże, wstępując na chwilę do Podgorlicy (stolicy Czarnogóry). Dalszy plan to zjazd wzdłuż zatoki Kotorskiej do nadmorskich miejscowości (Budva, Kotor). Planowany nocleg na campingu nad brzegiem Adriatyku.

Przyrody ciąg dalszy. Już sama droga w kierunku najpiękniejszych gór w Regionie (Durmitor), zapiera dech w piersiach, a niejednemu kierowcy przyprawia dodatkowy siwy włos. Dojeżdżamy do urokliwej miejscowości Zabljak, położonej pośrodku gór. Przed nami malowniczy trekking do Jeziora Czarnego, a dla chętnych rafting po rzece Tara, z widokami na ściany kanionu.

P14 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Europie. Przyciąga podróżników spragnionych krętych zakrętów wijących się pomiędzy górami. Tą drogą żegnamy się z Czarnogórą, a witamy z Bośnią i Hercegowiną. Na jeden dzień zawitamy do Mostaru, wybierzemy się do największego sanktuarium Maryjnego w Medziugorie i obieramy kurs na Sarajewo. To chyba najbardziej wielokulturowa stolica na Bałkanach. Obok siebie żyją tu różne religie i kultury. Na ścianach budynków wciąż widać ślady po bombardowaniach a w sercach ludzi cały czas gości żal do sąsiadów. Wschodnie wpływy widać również po miejscowej kuchni. Dzień zaczniemy od kawy po turecku i baklawy. 😉

 

Czas zmierzać w kierunku domu, ale przed nami jeszcze przejazd obok niedawno odkrytych największych piramid w Europie. Tak, znajdują się niedaleko Sarajewa. Postaramy się rozwikłać zagadkę postawienia ich w takim miejscu. Wracamy do domu (jeśli będą chęci, wpadniemy na kilka godzin do Zagrzebia- stolicy Chorwacji).

Dla kogo wyprawa?

Dla kobiet i mężczyzn. Prawdziwych odkrywców, miłośników natury i gór. Aktywnych fizycznie – w trakcie wyprawy chodzimy po górach, pływamy. Otwartych na kulturowe spotkania. Dla osób, którym niestraszne spanie w namiotach. Ciekawskich, którzy nie szukają wczasów All Inclusive, a prawdziwej przygody.

Noclegi

Przez większość trasy śpimy w namiotach, które należy zabrać ze sobą, część noclegów na polach namiotowych, część na dziko (mamy piękne miejscówki). Nie bój się o kąpiel – zabieramy prysznic turystyczny.  W Belgradzie i w Kotorze śpimy w hostelu.

Pilot

Wyprawę poprowadzę osobiście (Teresa Chudecka). Jestem psychologiem z wykształcenia, podróżniczką zakochaną w latynoskich rytmach. W poszukiwaniu tańca przemierzyłam Amerykę Południową, karaibskie wyspy i Europę. Bałkany dwukrotnie przemierzałam na motocyklu. I dopiero tam uświadomiłam sobie, że innej, ciekawej kultury, nie musimy szukać na końcu świata – mamy ją tuż obok siebie. Zamiłowana w backpackierskim stylu życia i zauroczona krajami bałkańskimi opowiem historie, których nie znajdziesz przewodniku. Więcej informacji o bałkańskich wyprawach znajdziecie TUTAJ>>

Termin: 

sierpień 2021 

(zapytaj o wolne miejsca) 

Transport

Jedziemy busem, który będzie naszym środkiem transportu przez cały czas. Po miastach dużo chodzimy, możemy też wypożyczyć rowery.

Ilość uczestników: do 6

Kameralna grupa sprawi, że poczujesz się jak podróżując z dobrymi znajomymi.

Koszt wyprawy:  1600 zł + 300 euro.

Rezerwacja miejsca na wyjazd

Warunkiem rezerwacji jest dokonanie wpłaty rezerwacyjnej (500 zł). Kolejna wpłata 1100 zł do 30 dni przed wyjazdem. Pozostała kwota 250 euro przekazywana w gotówce w dniu wyjazdu.

Cena zawiera

 • Wynajęcie busa wraz z ubezpieczeniem
 • Głównego kierowcę 
 • Paliwo
 • Opłaty drogowe (viniety, autostrady)
 • 3 noclegi na campinach z ciepłą wodą, nocleg w hostelu w Belgradzie i Kotorze
 • zapewnienie kuchenki, butli z gazem, prysznic turystyczny)
 • wszystkie śniadania (większość będziemy gotować na campingach)
 • autorski, bogaty program wyprawy
 • opiekę pilota
 • atrakcje na miejscu  (wizyta w: cerkwi, winnicy, kanionie rzeki Uvac, wstęp do Parku Narodowego Biogradska Gora, trekking w górach Durmitor)
 • 2 ogniska z kiełbaskami 
 • niezapomnianą przygodę
 • wpłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł)
 • ubezpieczenie podróżne NNW Signal Iduna Economy

Cena nie zawiera

 • pozostałych noclegów (śpimy na dziko) ew. możliwość pól campingowych
 • pozostałego wyżywienia poza podanym 
 • dodatkowych atrakcji dla chętnych (rafting ok 40-45 euro, wypożyczenie rowerów, łódki)
 • namiotów, śpiworów, materacy

Wyprawy z Adventure Tess organizowane są na zasadzie trampingów. W zależności od pogody i sytuacji politycznej istnieje możliwość zmiany planu wyprawy. 

Biuro podróży Adventure Tess posiada wpis do rejestru Organizatorów Turystyki przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (numer wpisu: 225), oraz Gwarancję Ubezpieczeniową w Signal Idiuna.

Sprawdź pozostałe wyprawy TUTAJ>>

Masz pytania? Chcesz się zgłosić na wyprawę? Pisz!

  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

   

   

  Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

  You don't have permission to register