Jak wybrać ubezpieczenie podróżne
Wybierasz się w podróż? Nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego, nawet, kiedy jedziesz tylko na krótkie wakacje.
Niektórzy nie zapominają o ubezpieczeniu jednak wcale nie myślą, bo przecież co ma się stać przez kilka dni. Wolą pieniądze wydane na ubezpieczenie przeznaczyć na inne rzeczy. Myślą, nawet jeśli coś się stanie, to przecież zajmą się mną w szpitalu publicznym, bo mają kartę EKUZ. Jednak nie zawsze i wszędzie tak jest.
Jeśli ktoś mnie pyta, czy kupować ubezpieczenie podróżne, zawsze mówię, że tak! Oczywiście może nic Ci się nie stać. Podczas wielu podróży nie stało mi się absolutnie nic, ale co jeśli… ?
Raz w Peru, zostałam okradziona. Skoro miałam ubezpieczenie, zwrócono mi dużą część za rzeczy. Nie chcę nawet myśleć, co by było, gdybym takiego ubezpieczenia nie posiadała.
Kolejnym razem, w Brazylii zachorowałam na dengę. Natychmiastowy wyjazd do szpitala. Po 3 godzinach rachunek na 1000 zł. Na szczęście koszty opieki pokryło ubezpieczenie podróżne.
Gdybym go nie miała, sama musiałabym pokryć te koszty.
Dużo osób myśli: Ok, jak będę jechał na koniec świata – kupię ubezpieczenie, ale w Europie go nie potrzebuję. Błąd! Karta ECUS pozwala Ci korzystać z podstawowej opieki medycznej w nagłych wypadkach, ale np.: jeśli masz zapalenie zęba, być może będziesz musiał czekać w długiej kolejne. Sam wiesz, jak działa państwowa służba medyczna. Jeśli Ci się wydaje, że poza Polską jest lepsza, mogę Cię zapewnić, że się mylisz.
Nie wyjeżdżam bez ubezpieczenia, które dodatkowo dokładnie analizuję przed zakupem. Powinniśmy wiedzieć za co płacimy i co dokładnie zawiera nasze ubezpieczenie.
Pierwszy krok przy wyborze ubezpieczenia
Pierwszym krokiem jaki powinieneś zrobić, to orientacja w kwotach. Nie tyle kwotach, jakie masz zapłacić za ubezpieczenie, ale kwotach, jakie pokrywa ubezpieczyciel
Pokrycie kosztów leczenia
Bez znaczenia dokąd podróżujesz ta kwota powinna być podstawą. Pewnie wydaje Ci się, że skoro jedziesz do krajów UE, nie potrzebujesz wysokich stawek. Możesz się zdziwić! Zwykłe złamanie barku może kosztować Cię kilka tysięcy euro. Dlatego najlepiej, aby Twoje ubezpieczenie pokrywało jak najwyższe koszty leczenia.
Następstwa chorób przewlekłych i nieszczęśliwych wypadków
Maksymalna suma podana na ubezpieczeniu, to suma wypłacana przy 100% uszczerbku na zdrowi, jeśli natomiast złamiesz palec, wypłacalna jest proporcjonalnie mniejsza kwota. Sprawdź dokładnie jaką sumę oferuje wybrane przez Ciebie ubezpieczenie. Spotkałam się, że na OWU (Ogólne warunki ubezpieczenia) było to 1 000 euro oraz 100 000 euro. Widzisz równicę?
Dodatkowe ubezpieczenie bagażu.
Niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkowe ubezpieczenie bagażu podróżnego od ich utraty wskutek kradzieży. Czasami ogranicza się ono do ubezpieczenia telefonu, kluczy i portfela – otrzymasz zwrot za te rzeczy – jednak to już jest jakiś plus.
Myślisz, że tego nie potrzebujesz? Byłam świadkiem, jak w Barcelonie na jednej z głównych ulic, chłopak podbiegł do rozmawiającej przez telefon dziewczyny i wyrwał jej go z ręki. Oczywiście uciekł z telefonem.
Wykluczenia
Wszystko wygląda ładnie na papierze? Sprawdź jeszcze wykluczenia, czyli w jakich przypadkach ubezpieczenie nie obowiązuje. Ubezpieczenie chroni od nieszczęśliwych wypadków, nie od głupoty. Czyli jeśli uprawiałeś sporty po alkoholu, zostawiłeś telefon na wierzchu i ktoś go ukradł, spóźniłeś się na samolot, bo np.: zaspałeś…. W takich przypadkach możesz zapomnieć o ubezpieczeniu.
Ja wybrałam Twoja Karta Podróże Sport, która już drugi rok zapewnia mi bezpieczeństwo w tych bliższych i dalszych podróżach. Szczegóły sprawdź TUTAJ >>