Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Rowerowa wyprawa przez Camino de Santiago – Norte.

Rowerowa wyprawa przez Camino de Santiago – Norte.

Wyruszamy na rowerową wyprawę przez Camino del Norte, by po jedenastu dniach dotrzeć do Santiago de Compostela – miejsca pochowania Świętego Jakuba.

Camino De Santiago to niezwykły szlak, który nie bez powodu przyciąga ludzi z całego świata. Bez względu na poglądy, czy wyznania, El Camino (Droga) łączy ludzi i ich historie.

Na Camino nie chodzi tylko o cel, ale o drogę samą w sobie, bo to właśnie tutaj wydarzają się najważniejsze rzeczy, duchowe odkrycia.

Podobno każdy z nas nosi w sobie własne Camino (własną drogę). I choć tak naprawdę, aby dotrzeć do Santiago de Compostela nie trzeba podążać utartymi ścieżkami, my wybieramy najpiękniejszy hiszpański szlak: Camino del Norte wiodący przez północ Hiszpanii.  Jego mała popularność być może wynika z jego trudności (do pokonania są góry), za to śmiałkowie, którzy wybiorą się właśnie tutaj, zostaną nagrodzeni cudownymi widokami. Z jeden strony będzie towarzyszył nam Ocean Atlantycki, z drugiej góry Kantabryjskie. W 2015 roku Camino del Norte zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESO. Przed nami nie tylko piękne widoki i jazda na rowerze, ale także cała masa atrakcji. Trasa poprowadzi nas przez cztery prowincje: Kraj Basków, Kantabrię, Asturię oraz Galicję. Przemierzymy historyczne miasteczka, będziemy wylegiwać się na plażach Oceanu Atlantyckiego, podziwiać szczyty Gór Kantabryjskich. Szlak wiedzie także przez winnice i sady z których wyrabia się cydr. Przed nami wieczorne degustacje.Camino del Norte to nie tylko piękne krajobrazy. To również wyśmienita kuchnia północy Hiszpanii, będziemy degustować pinchos (galicyjskie przekąski), owoce morza, sery, churros z czekoladą i oczywiście wina oraz cydr. Wybierzemy się także na najpiękniejszą hiszpańską plażę – Playa de las catedrales, na której w trakcie odpływu woda odsłania jasny piasek i wyjątkowe formacje skalne.

Nie ważne jakiego jesteś wyznania – zapraszam Cię na rowerowe przebycie Camino de Santiago. 

Plan wyprawy:

Sprawdź pozostałe wyprawy  (Meksyk, Peru, Gwatemala, Kuba, Bałkany) TUTAJ>>

Podążamy za żółtymi strzałkami/muszelkami wyznaczającymi szlak Camino de Santiago, są to zazwyczaj boczne drogi, miasteczka, lasy, szlaki na wybrzeżu. Nawierzchnia jest przeróżna, od polnych ścieżek do asfaltu. Szlak jest lekko górzysty. 

Dzień 1

Przylot. Lecimy z Katowic do Santander. Lądujemy wieczorem. Tego dnia wspólna kolacja i spacer po mieście.

Dzień 2.

Santander –  Comillas

49 km

Z samego rana zwiedzamy malownicze miasto. Santander zostało wzniesione pomiędzy wzgórzami wokół zatok. Odwiedzamy gotycką katedrę – tam stawiamy naszą pierwszą pieczątkę w pasportach pielgrzyma. Czas w drogę. Przed nam 49 kilometóów.

Po 49 kilometrach dotrzemy do Comillas. Wybierzemy się na spacer po tym historycznym miasteczku przechodząc pomiędzy budynkami w kolorze ochry.

Dzień 3. 

Comillas – Ribadesella

73 km

Droga prowadzi nas pomiędzy korytami rzek przez Colombres, usytuowane pomiędzy plażą i portem. Dla chętny kąpiel i  chwila na plażowanie. Po przejeździe przez rzekę Deva wjeżdżamy do Asturii. Nocleg w Ribadesella – historycznym miasteczku z urokliwą starówką.

Dzień 4.

Ribadesella – Gijon

67 km

Po całodniowym przejeździe z odpoczynkami nad rzekami dojeżdżamy do Gjon. To miasto przemysłowe, lecz początkami, sięga epoki rzymskiej. Dla chętnych zwiedzanie łaźni.

Dzień 5.

Gijon – Soto de Luina

59 km

Dzisiejszy szlak wiedzie nas w okolicy plaż (dla chętnych odpoczynek i plażowanie). Zajeżdżamy także do Aviles, gdzie będziemy poznawać stare miasto z architekturą sakralną i cywilną.

Dzień 6.

Soto de Luina – Lurca

42 km

Malowniczy przejazd nad brzegiem Oceanu z widokami na wysokie skarpy. Dojeżdżamy do Luarca, miejscowości otoczonej przez dwie góry. Miasteczko posiada fantastyczne widoki.

 

Dzień 7.

Luarca – Ribadero

50 km

To spokojny i nasz ostatni nadmorski etap. Dojeżdżamy do Ribadero położonego w ujściu rzeki Eo. Zabytkowe centrum, latarnia morska, to tylko niektóre atrakcje tego miejsca. Przed nami także wizyta na najpiękniejszej hiszpańskiej plaży: Playa de las Catedrales.  

Dzień 8.

Ricaddero – Vilalba

74 km

Zostawiamy wybrzeże. Przed nami spokojny etap do Vilalba.

Dzień 9.

Vilalba – Sobrado dos Monxes

54 km

Nie bez powodu planujemy nocleg w Sobrado de Monxes. Dzisiaj będziemy spać w zakonie cystersów. Obok znajduje się świątynia w stylu barkowym.  Dla chętnych udział w nabożeństwach.

Dzień 10.

Sobrado dos Monxes – Pedrouzo

54 km

W trakcie przejazdów zatrzymamy się w Arzua – to miasto słynące z wyrobów sera. Przed nami degustacje. Noc spędzimy w Pedrouzo. To nasz ostatni nocleg przed dojazdem do Santiago de Compostella.

Dzień 11.

Pedrouzo –  Santiago de Compostella

20 km

To dla wszystkich oczekiwany dzień. Przejeżdżamy przez miejscowości by dotrzeć do Santiago de Compostella.

Dzień 12.

Z Samego rana wylatujemy do Polski.

Santiago – Madryt/Barcelona – Polska

Pilot

Wyprawę poprowadzę osobiście (Teresa Chudecka). Jestem psychologiem z wykształcenia, podróżniczką zakochaną w latynoskich rytmach. W poszukiwaniu tańca przemierzyłam Amerykę Południową, karaibskie wyspy i Europę. Zauroczona językiem hiszpańskim mieszkałam w jej wielu zakątkach, a kraj przemierzyła na wiele sposobów. Camino del Norte oraz Frances przeszłam pieszo. Uzależniona od Drogi, pragnę pokazać Ci mój ulubiony szlak, który na zawsze zmienił moje życie. Więcej informacji o moim szlaku del Norte znajdziesz TUTAJ>>

Noclegi:

Śpimy w Domach Pielgrzyma (to miejsca spotkań z innymi uczestnikami na Camino), także w hostelach i hotelach ***.

Dla kogo wyprawa?

Dla kobiet i mężczyzn –  doświadczonych rowerzystów, którzy chcą nie tylko pojeździć, ale także interesuje ich kultura i historia Hiszpanii. Ciekawskich nowych smaków i doznań przyrodniczych.

Sprzęt

Zabieramy swoje rowery, koniecznie po przeglądzie.  Istnieje możliwość wynajęcia roweru na miejscu. 

Więcej informacji o wyprawach organizowanych przez Adventure Tess TUTAJ>> 

Ilość uczestników:  do 16

Koszt wyprawy: 3000 zł

Koszt biletu lotniczego: ok.  250 – 600 zł

Lecimy lotem Katowice -Santander, zabieramy także nasze rowery. Powrót do Polski z Santiago de Compostella przez Madryt lub Barcelonę. Rowery wysyłamy pocztą (Koszt wysyłki roweru – ok 90 euro). 

Rezerwacja miejsca na wyjazd

Warunkiem rezerwacji jest dokonanie wpłaty rezerwacyjnej 500 zł. Kolejna wpłata  2500 zł do 30 dni przed wylotem.

Termin wypraw:

13-24 wrzesień 2021 

Rezerwacja bez ryzyka! Dostaniesz cały zwrot opłaty rezerwacyjnej w przypadku odwołania podróży z powodu pandemii. 

Cena zawiera

 • noclegi w domach pielgrzyma/ hostelach/ hotelach ***
 • śniadania
 • transfer lotniskowy
 • opiekę pilota na całej trasie
 • wpłatę składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 
 • Paszport pielgrzyma
 • Transport bagaży na trasie
 • Wsparcie samochodu z kierowcą
 • Podatek VAT
 • Ubezpieczenie podróżne NNW Signal Iduna Economy 
 • Niezapomniane spotkania z pielgrzymami
 • Super przygodę

Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego Katowice – Santander, Santiago de Compostela – Polska
 • Wysyłki roweru do Polski (ok. 100 euro)
 • Pozostałego wyżywienia (około 10-20 euro dziennie)
 • Opłaty za ewentualne wypożyczenie roweru 
 • Biletów wstępu do zwiedzanych miejsc

ZAINSPIRUJ SIĘ>>  Obejrzyj Drogę Życia – film opowiadający nie tylko o Camino de Santiago, ale o podróży samej w sobie>>

Masz pytania? Chcesz zgłosić się na wyprawę? Pisz! 

  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

   

  Wyprawy z Adventure Tess organizowane są na zasadzie trampingów. W zależności od pogody i sytuacji politycznej istnieje możliwość zmiany planu wyprawy. 

  Biuro podróży Adventure Tess posiada wpis do rejestru Organizatorów Turystyki przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (numer wpisu: 225), oraz Gwarancję Ubezpieczeniową w Signal Idiuna.

  Sprawdź pozostałe wyprawy TUTAJ>>

   

   

   

  Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

  You don't have permission to register