Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Podróże nie są dla każdego

Podróże nie są dla każdego

Nie raz spotkałam się z opiniami na temat ludzi, którzy z jakiegoś powodu nie podróżują, że są mniej ambitni, zamknięci na świat, mają za mało silnej woli i walki o marzenia… Niewiele osób zastanawia się jednak na tym, że niektórzy naprawdę nie mogą podróżować, a Ci, którzy to robią, są z pewnych względów „uprzywilejowani” i zaliczają się do grona szczęśliwców tego świata. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dwa często spotykane cytaty, które mobilizują do podróżowania.

„Żyć pracę i wyrusz w świat” – tak motywuje wielu blogerów podróżniczych.

Zgadzam się z bloggerami, którzy piszą, żeby rzucić pracę w korporacji i podróżować po świecie. To wielka odwaga i postawa godna pochwały –  ja po części też to zrobiłam. Po części,, bo nigdy nie pracowałam w korporacji, ale za to rzuciłam pracę by podróżować.

Świat jest jak otwarta książka, a Ci, którzy nie podróżują, czytają tylko pierwszą stronę” – św. Augustyn

Z jednej strony kocham cytat Św. Augustyna, bo podróże rozwijają spojrzenie na świat, z drugiej jednak uważam, że szufladkuje tych, którzy nie podróżują, mówiąc, że wiedzą mniej o świecie, tak jakby z tego powodu nie żyli w pełni.  Nie wydaje Ci się, że brzmi nierozsądnie?

Z całego serca chciałabym, żeby każdy mógł podróżować, ale po prostu podróżowanie nie jest dla każdej osoby na tym świecie. Chciałabym również, żeby ludzie zrozumieli, że nie każdy musi to robić. To, że ktoś nie podróżuje wcale nie oznacza, że nie jest wystarczająco zmotywowany, jest leniwy, czy strachliwy…  Dodatkowo, nie każda osoba na tej planecie ma pracę w korporacji, którą musi rzucić.

Nie każdy może podróżować

Mnóstwo ludzi mówi, że podróże są dla każdego, powtarzają to często Ci, którzy podróżują. Można spotkać mnóstwo tekstów, których przesłanie mobilizuje do ruszenia się z miejsca i wyruszenie w podróż. Mówią: jeśli ja mogę, Ty również; Wystarczy mieć odwagę. Przestań tracić pieniądze na niepotrzebne rzeczy, pracuj wystarczająco mocno i oszczędzaj każdą złotówkę. Skup się na celu…

I co? I nic. Nie zawsze to takie proste

Jeśli możesz podróżować jesteś uprzywilejowany

Wiem, że niektórym ciężko to zaakceptować, pamiętaj jednak, że każdy ma inną historię. Jeśli jednak jesteś zdrowy i trzymasz w swojej dłoni paszport, wierz mi, jesteś uprzywilejowany. Jeśli masz wolność opuszczenia domu,  to  także powinno czynić Cię szczęśliwym. Nawet jeśli masz (gównianą) pracę żeby zaoszczędzić pieniądze, to coś, za co powinieneś być wdzięczny.

Mnóstwo ludzi na świecie żyje wśród restrykcji, które po prostu nie dają im możliwości podróży.

Paszport

Jaką narodowość najczęściej spotykasz w podróży? Przyzwyczaiłam się już, że gdziekolwiek jestem spotkam niemieckiego turystę/podróżnika/backpackera.

Niemcy mają „najsilniejsze paszporty na świecie”. Oznacza to, że bez problemu mogą pojechać prawie do każdego kraju, często nawet bez obowiązku starania się o wizę. Nie każda osoba na tym świecie ma jednak takie szczęście. Kiedy byłam na Kubie, wiele razy słyszałam, jak miejscowi marzą o podróżach, jednak nie mają możliwości. Nie tylko z powodu braku pieniędzy, ale głównie z braku wizy, której rząd im po prostu nie daje. I co? Wciąż Ci się wydaje, że podróżować może każdy?  

pobrane

Oszczędzanie pieniędzy

Jeśli masz możliwość oszczędzenia pieniędzy, czuj się uprzywilejowany.

Jest mnóstwo ludzi z chorobami fizycznymi i psychicznymi, które czynią ich niezdolnymi do pracy. Z powodu choroby ciężko im znaleźć jakąkolwiek pracę, żeby oszczędzić na podróże. Nie wspominając już o tym, że ciężko podróżować będąc chorym.

Są również kraje, w których nie ma pracy. Wyobraź sobie, że np.: w Peru ludzie żyją na wsi i utrzymują się z tego, co da im mały kawałek ziemi. Nie mają innej pracy, bo mają zbyt niskie wykształcenie, nie mają również pieniędzy na wykształcenie…. Fakt, że jesteś wykształcony, daje Ci dużo więcej możliwości. Oczywiście, jest mnóstwo możliwości na „podróże budżetowe” (sama tak zaczynałam), ale zawsze potrzebujesz jakichś pieniędzy, żeby zacząć. Przecież trzeba się jakoś przemieszczać, gdzieś spać no i jeść. Wiem, da się, ale nie można ciągle liczyć na dobro innych.

P1020200

Zdrowie

Czasami ludzie są zbyt chorzy, żeby podróżować i wtedy nie ważne jak dużo pieniędzy mają. Jeśli ktoś jest zbyt chory, żeby podróżować nic nie zmieni tego. Co prawda niektórzy ludzie, podróżują mimo choroby (np. będąc na wózku inwalidzkim, czy cierpiąc na inne choroby), ale wciąż są to zaburzenia, które dają im możliwość przemieszczania się. W przypadku poważnej choroby, możesz mieć paszport, wizę i dużo kasy… Zdrowie jest ważne jak nic innego. Sama kiedyś przerwałam podróż z powodu zdrowia.

Inne cele

Obok posiadania paszportu, pieniędzy i zdrowia, są jeszcze inne czynniki, które czasami uniemożliwiają podróżowanie. Bycie rodzicem także nie ułatwia podróżowania. Wiem, że jest mnóstwo rodziców, którzy podróżują ze swoimi małymi dziećmi, ale to nie oznacza, że każdy może tak robić. Dla mnie rodzice podróżnicy to herosi, bo w podróży muszą myśleć podwójnie.

Szczęście wolności

Żyjemy w czasach, w których nam w Polsce wydaje się, że wolność po prostu się ma – bierzemy to za pewniak! Wystarczy jednak spojrzenie na tych, którzy żyją w państwach pogrążonych w wojnach, którzy nawet nie mają prawa decydować o opuszczeni kraju. Być może oni nawet nie są w stanie pomyśleć o wielkiej podróży…

P1020238

Podążaj za marzeniami jeśli możesz

To cudowne, że mnóstwo ludzi podąża za marzeniami i podróżuje po świecie. To coś, co zawsze będę polecała i starała się przekazać Wam, gdziekolwiek nie jesteście – podróżujcie jeśli chcecie i możecie. Uważam jednak, że powinniśmy być bardziej otwarci na innych. Proszę, nie uważaj kogoś za gorszego, dlatego, że nie podróżuje. Tuż po tym, kiedy zaczęłam podróżować, wydawało mi się, że każdy może zrobić tak samo, jeśli tylko chce.

Nie oceniaj tych, którzy podróżują mniej

Możesz używać frazy: Świat jest jak otwarta książka, a Ci co nie podróżują, przeczytali tylko jedną stronę, ale nie oceniaj tych, którzy nie podróżują. Czasami, jeśli ktoś mieszka w jednym miejscu, ma wiele wspaniałych historii do opowiedzenia i przeżył wiele cudownych chwil ze znajomymi. Spotkałam w Ekwadorze niesamowitego człowieka, który gościł mnie u siebie w domu. Powiedział, ja wiem, że nigdy nie pojadę ani do Polski, ani do żadnego innego miejsca, z którego pochodzą moi goście, ale dzięki Wam będąc w jednym miejscu poznaje świat.

Oczywiście, jest wiele historii o ludziach, którzy wyrośli w biedzie, bez możliwości i szans na przyszłość, ale spełniają marzenia.  Pamiętaj jednak, że Ci ludzie to tylko mały odsetek procenta tych, którzy nie mają szans na podróże. Nie oceniaj.

 

 

Tekst inspirowany: http://chaptertravel.com

Comments

  • Witam serdecznie 🙂 świetnie napisane, nie wolno szufladkować tych którzy podróżują mniej lub wcale, może mają po prostu inne hobby :). Chcieć znaczy móc dla tych którzy na prawdę chcieli by zacząć : )
    Serdecznie pozdrawiamy http://www.travelers.bloog.pl

    18 września 2017 at 11:04

Post a Comment

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register