Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Podróże dobrze wpływają na Twoją karierę! Gap year i jego zalety.

Podróże dobrze wpływają na Twoją karierę! Gap year i jego zalety.

Młodzi, zorientowani na pracę Polacy nie podróżują. Pewnie!  Nie pozwalamy sobie na to, nie tyle ze względów finansowych, ile z obawy  przed zrujnowaniem sobie jeszcze nie rozpoczętej, bądź ledwo co – kariery zawodowej. Cieszymy się ciężko zapracowanymi 2 -3 tygodniami wakacji , które są krótkim wytchnieniem od naszej pracy. Jedziemy wtedy przed siebie, byle dalej. Jednak czy w taki sposób  możemy poznać świat?

img_4594311

Nasi sąsiedzi z Niemiec mają inny punkt widzenia. Tuż po szkole średniej, we wczesnych latach 20 podróżują przez kilka miesięcy, aby przez swoim wejściem w życie zawodowe poznać świat. To dla nich ważniejszy wskaźnik dorosłości niż ukończenie18  lat– swego rodzaju rytuał przejścia. Swoje zawodowe plany odkładają na ten czas, aby z plecakiem zobaczyć co do zaoferowania ma świat. Traktują to nie tylko jako przygodę, ale również sposób na zdecydowanie co do przyszłej ścieżki zawodowej, bo co mogłoby nam lepiej pomóc w podjęciu tej decyzji, niż zobaczenie i doświadczenie wielu możliwych scenariuszy.

Porzucić życie na 2 lata? Czemu nie!

Ja, na moją długą podróż zdecydowałam się  trochę później, bo dzień po obronie dyplomu. Wtedy rzuciłam etat i sama wyruszyłam na spotkanie przygodzie.  Zostawiłam moją karierę zawodową, wiedząc, że po powrocie być może będę musiała wszystko zaczynać od zera – tak przynajmniej usiłował przekonywać mnie  mój szef.

W trakcie podróży po Ameryce Południowej zauważyłam, jak niewiele z napotkanych osób, to Polacy, za to Niemców i Francuzów widziałam prawie każdego dnia.

Dlaczego?

Dlatego, że rok przerwy postrzegany jest u nas jako zawodowe samobójstwo.  – kto Cię później przyjmie widząc Twoją dziurę w CV? Przecież przez taki czas mogłabyś już awansować – słyszałam od przyjaznych mi osób, które bały się  o moja przyszłość.  Tak może się stać, ale nie musi.

Jak podróż może wpłynąć na przyszłą karierę zawodową?

Podróż może znacznie poprawić Twoją karierę, jeśli odpowiednio ją wykorzystasz, jeśli nie- może ją zatrzymać.

Jeśli wyruszysz jednak w podróż z  wizją przyszłej kariery, może to być najlepsza decyzja Twojego życia.  Jednym z najważniejszych cech wpływających na Twoje późniejsze  życie zawodowe jest niezależność i wiara we własne możliwości.

W podróży nauczysz się zatrzymywać – patrzeć i słuchać, odczytywać i śledzić tropy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„W trakcie kilku miesięcy w podróży nauczyłem się więcej niż w jakimkolwiek semestrze w szkole.

Parker Spielman, 25 lat, inżynier oprogramowania Google.

 ” Siedem miesięcy dzikiej przygody. Nauczyłem się jeździć motocyklem w Wietnamie, spędziłem samotne noce w dżungli, zostałem zaatakowany przez dzikie słonie, wspiąłem się na najwyższą przełęcz na świecie, przekupiłem policjantów … Kiedy znajdziesz się w miejscu, o  życiu w którym nie masz pojęcia, musisz nauczyć się szybko dostosowywać do panujących zasad. To magiczne uczucie, móc złapać z kimś kontakt, pomimo bariery językowej. Nigdy nie nabyłbym tej umiejętności, jeśli zostałbym w swojej strefie komfortu.”

Istnieje pewien poziom rozwoju osobistego, który można uzyskać tylko, jeśli wyjdzie się ze strefy komfortu w kierunku nowego i często niewygodnego środowiska.

Spielman nauczył się komunikowania z ludźmi, zwiększając swoje umiejętności interpersonalne, co wpłynęło na jego karierę zawodową.  W drodze uczysz się przetrwania wykorzystując swoje najlepsze zdolności i zasoby.

 

dsc_1315

Fisher odłożył o rok studia medyczne i zdecydował się na podróż.

„Wierzę, że najlepszą wiedzą jest doświadczenie i aby dowiedzieć się więcej o samym sobie, muszę poprzebywać ze sobą zdobywając doświadczenia zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne.  Kiedy szedłem do szkoły medycznej, nie miałem pojęcia, jaką specjalizację chciałbym zrobić, jednak wiedziałem, że kariera lekarza jest pełna nauki  i  wyzwań. Ostatecznie wybrałem karierę chirurgiczną, jednak zostało to dopiero ustalone w trakcie mojej podróży.”

Fisher – student medycyny

Fisher to kolejna osoba, która postanowiła podróżować przed rozpoczęciem pracy. Wiedział, ze chce być lekarzem, jednak doświadczenie podróży dało mu inny punkt widzenia, bardziej dokładny.

Czasami, aby podjąć decyzję o zawodzie, determinującą naszą przyszłość potrzebny jest dystans. Spojrzenie na życie z innego punktu widzenia, z dala od ludzi, którzy nas kochają, jednak to nie oni będą wykonywać nasz zawód przez kolejnych kilkadziesiąt lat.  W podróży mamy czas na myślenie, analizowanie i podejmowanie decyzji, na które wpływ mamy tylko my i nasze doświadczenia.

Jednak jak mógłbyś najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie w podróży jeśli nie masz pracy, bądź nie skończyłeś szkoły? Co pracodawcy będą myśleć o Twojej podróży i jak Ty powinieneś wykorzystać bogactwo wiedzy zdobytej w tym czasie i użyć jej do poszukiwania pracy?

“Określenie, co jest naprawdę ważne w życiu jest fundamentalne dla udanej kariery”

„Niestety, chyba, że to  praca  w branży turystycznej, nie jestem pewien, czy większość rekruterów doceni Twoje podróżnicze doświadczenie. Ale to, jakim zacząłeś być człowiekiem na pewno zostanie zauważone i podziała na plus. Określenie, co jest naprawdę ważne w życiu, jest niezbędne dla udanej kariery. Podróżowanie po świecie pozwala określić co chcesz w życiu robić i daje pewność, że możesz to robić. Życie polega na łączeniu kropek.  Jeśli zostaniesz w kokonie masz ograniczone pole widzenia bądź brak dostępu do wszystkich kropek.  Myślę, że to bardzo cenne dla jednostki bycie przewodnikiem samego siebie . Jeśli przyjdziesz do mnie i powiesz: Hej, mam pomysł i chcę to robić lepiej. Jestem najlepszą osobą na to stanowisko –  Jesteś zatrudniony nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia.  To jest silny sygnał dla pracodawcy. Jeśli ktoś mówi tylko: potrzebuję pracy, mówię stój w kolejce, tam jest was wielu.  Chodzi o umiejętności i szybkość nauki a nie specjalistyczną widzę.”

Marlet – założycie Capital Group

Marlet wyjaśnia, ze pracodawcy może nie wezmą twojej podróży jako czegoś, co od razu da Ci pracę, jednak precyzyjne zdefiniowanie celów jest bardzo ważne. Osoba z ciekawym tłem i jeszcze większym poziomem zaciętości i determinacji w kierunku, w którym chce podążać będzie świecić wśród pracowników.

zrzut-ekranu-123

Odroczenie studiów czy pracy wymaga wiele odwagi i determinacji. Nie jest łatwo odroczyć życie zawodowe, w czasach, kiedy większość podąża za karierą, tym bardziej, że inni mówią nam, że będzie to samobójstwo zawodowe.

Pracodawcy nie muszę dostrzegać Twojej podróży jako plus, wszystko sprowadza się do Twojej osoby.  Może nie powinieneś rzucać pracy jeśli jesteś już po kilka latach doświadczenia (ja rzuciłam), masz dalekosiężne plany na przyszłość  i będziesz myślał tylko o tym, kiedy wrócisz do domu.  Jeśli jesteś na tym etapie powinieneś znaleźć pracodawcę, który da Ci trochę czasu wolnego. Okres tuż przed studiami bądź po nich jest najlepszy na rozpoczęcie podróży, tym bardziej, że jest akceptowalny w obecnych trendach pracowniczych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJa rozpoczęłam swoją podróż po kilku latach pracy, tuz po ukończeniu studiów zaocznych. Pamiętam jak dziś, kiedy mój  szef na wieść o moim wyjeździe proponował mi awans. Kiedy go nie przyjęłam powiedział,  że mogę wyjechać, ale żebym pamiętała o  tym, że mam teraz dobrą pracę, jaką wiele osób chciałoby mieć  i ciężko będzie mi wrócić do życia zawodowego.

Po powrocie do Polski nie wróciłam do zawodu. Rozpoczęłam pracę w firmie, która doceniła moją znajomość języka – nabyłam ją w trakcie podróży.

Nie odczułam też, żeby rekrutrzy odrzucali moje CV ze względu na podróż, wręcz przeciwnie, czasami z zaciekawieniem o nią pytali. Jedyne czego się obawiali, to tego, że po takiej podróży na długo nie zagrzeję miejsca przy biurku i niebawem znów wyruszę.

 

Biorąc wszystko pod uwagę, mogę powiedzieć, że strefa komfortu i wyruszenie w zupełnie nowe miejsce doprowadzi do krótko i długodystansowego wzrostu pewności siebie. To nie jest u nas normą. Jeśli jako kandydat zrobisz cos innego i pokażesz pracodawcy, ze jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko, zdobędziesz je. Nie wybieraj zbyt dużo czasu, wybierz miejsce, w które chcesz jechać i jedź. Nie pożałujesz.

Praca poczeka. 🙂

 Jakie są Twoje odczucia? Uważasz, że podróże pozytywnie wpływają na przyszłą karierę zawodową? A może w trakcie podróży okazało się, że kariera jest nieistotna, bo przecież żeby być szczęśliwym, możesz robić cokolwiek. 🙂

Podziel się swoimi refleksjami w komentarzu.

 

tekst inspirowany: http://matadornetwork.com

Comments

 • mat

  Dla mnie określenie “gap year” bardziej kojarzy się z rokiem zmarnowanym na pełnoetatowej pracy niż na podróżowaniu. Pracować, by się utrzymać, lub by zarobić na dłuższe wolne – rozumiem, pracować by chomikować pieniądze i umrzeć bogatym, ale zapracowanym i nieszczęśliwie uwięzionym przez życie w kole rutyny to moim zdaniem zmarnować życie.

  10 listopada 2016 at 02:37
 • Kiedy szukałam pracy w Polsce po dłuższej przerwie związanej z podróżą zauważyłam, że pracodawcy traktowali mnie jak kogoś bez doświadczenia, kogoś kto pewnie nie zna sie na niczym. Zrzuciłam to na polskie myślenie, bo, jak sama piszesz, w Niemczech może być inaczej. Owszem, był taki czas, spędzany gdzieś na plaży i w autobusie, kiedy nie śledziłam biznesowych nowinek i najnowszych rozwiązań w strategiach komunikacyjnych i marketingowych, ale szybko wpadłam w ten świat z powrotem. I z jakim zapałem! A ludzie, którzy znajdowali się na wyższych stanowiskach niż ja, po prostu przez lata odwalają swoją pracę w ten sam sposób. Co zabawne, nazywają to doświadczeniem.

  10 listopada 2016 at 13:29
 • Moim zdaniem gap year służy rozwojowi kariery, a na pewno czegoś uczy. Przerwa od pracy i życie w drodze może przestawić priorytety, może naładować energię i albo pozwoli pokochać swój zawód albo może spowoduje odkrycie nowego, tego w którym powinniśmy działać od samego początku.

  14 listopada 2016 at 20:45
 • Z mojego punktu widzenia podróże zawsze nas czegoś uczą , a wojaże na własną rękę pokazują, że w życiu stac nas na więcej. I to zmienia perspektywę i pomaga nam podążać za swoimi marzeniami. Pozdrawiam!

  14 listopada 2016 at 21:10
 • Dla mnie wpis na czasie:) Planuje taki wyjazd w przyszłym roku. Marzę o nim od bardzo dawna. Pamiętam jak kiedyś rodzice odradzali mi każdy kolejny, nawet krótki wyjazd z obawy o wiele rzeczy głównie o bezpieczeństwo, potem zaczęłam pracę w trakcie studiów, a tuż przed ukończeniem awansowałam i tak sobie pracuję. Dziś wiem, że bardzo chcę wyjechać i zgadzam się w Tobą w 100% , że podróż sama w sobie może nie być albo być atrakcyjna dla pracodawcy, ale podczas podróży to my stajemy się atrakcyjni, bo uczymy się języków, radzimy sobie w nieprzewidywalnych sytuacjach, poznajemy nowe kultury, dostosowujemy się do nowych sytuacji. Stajemy się pewniejsi siebie i wiemy czego chcemy!

  26 listopada 2016 at 14:16
 • Cały czas odkładam w czasie pomysł dłuższej podróży. Muszę się wziąć za siebie bo jak tak dalej pójdzie to nigdzie nie pojadę… A praca w Polsce poczeka, a i owszem 🙂 Na szczęście teraz w większych miastach jest era pracownika więc o etat nie trzeba się zbytnio martwić.

  Pozdrawiam i gratuluję świetnych doświadczeń!

  7 grudnia 2016 at 20:20
 • Hello! Cool post, amazing!!!

  15 maja 2017 at 18:01
 • Tenho a mesma pensamento/opnião que você continue o bom trabalho! http://www.autoescoladuquedecaxias.com.br

  3 czerwca 2017 at 00:55

Post a Comment

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register