Najważniejsze ciekawostki o Peru
Peru – Kraina Inków i Niespodzianek: 11 ciekawostek, których (Prawdopodobnie) nie znałeś.
Planujesz wycieczkę do Peru? Ten niezwykły kraj zachwyca nie tylko Machu Picchu, ale też krajobrazami, kuchnią i kulturą, która sięga czasów sprzed Inków. Zanim spakujesz plecak i wyruszysz w podróż życia, poznaj 11 fascynujących ciekawostek o Peru, które zaskoczą Cię bardziej niż lama.
1. Machu Picchu – cud, który przetrwał wieki
To jedna z największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej. Machu Picchu, ukryte wysoko w Andach, zostało ponownie odkryte przez Hirama Binghama w 1911 roku. Do dziś jego przeznaczenie budzi kontrowersje – czy była to świątynia, obserwatorium czy rezydencja cesarza? Najistotniejsze jest jednak to, że już obecnie wiadomo, że Machu Picchu nie zostało wybudowane przez kulturę Inków, a teren ten był zamieszkany jeszcze dużo wcześniej.
2. Język Inków, który nadal ma się dobrze
W trakcie podróży po Peru możesz usłyszeć nie tylko język hiszpański, ale też keczua – język Inków, którym wciąż posługuje się kilka milionów mieszkańców kraju. Spotkasz go szczególnie w regionach Cusco i Puno. Trzecim oficjalnym językiem w Peru jest aymara. W całym Peru mówi się w aż 48 różnych językach.
3. Kanion Colca – głębszy niż Wielki Kanion
Lubisz spektakularne widoki? Kanion Colca to miejsce dla Ciebie. Ma ponad 3 200 metrów głębokości i jest jednym z najlepszych punktów do obserwowania kondora andyjskiego – symbolu siły i wolności w kulturze Inków.
Poza tym Kanion jako pierwszy przepłynęli kajakiem Polacy, co przyczyniło się do rozpowszechnienia go jako atrakcji turystycznej. Mamy wielki udział historii i kulturze tego kraju.
4. Peru – ojczyzna ziemniaka
Zanim ziemniaki trafiły do Europy, uprawiano je w Andach przez tysiące lat. Dziś w Peru znajdziesz ponad 3 000 odmian – fioletowych, czerwonych, małych, ogromnych. Podczas wycieczki po Peru koniecznie spróbuj lokalnych potraw z ziemniaków, takich jak papa a la huancaína. Ciekawostką jest też el Chuno – ziemniak, który najpierw jest mrożony, a później pozbawiony wody i suszony. Dzięki temu można przechowywać go nawet przez kilkanaście lat.
5. Linie Nazca – rysunki, które widzi tylko niebo
Tajemnicze geoglify na pustyni Nazca wciąż fascynują badaczy. Najlepiej zobaczyć je z lotu ptaka – co jest popularnym punktem wielu zorganizowanych wycieczek do Peru. Czy to dzieło starożytnych astronomów, czy może wiadomość dla… kosmitów? Do dzisiaj nie ma pewności co do ich przzeznaczenia.
6. Tęczowe góry – cud natury w kolorach minerałów
Vinicunca, czy Palcoyo czyli Tęczowe Góry, leży ponad 5 000 m n.p.m. i zachwyca naturalnymi kolorami, które powstały przez obecność minerałów. To obowiązkowy punkt wielu tras trekkingowych. Jeśli planujesz aktywną wycieczkę do Peru, ten szlak będzie niezapomniany. Pamiętaj jednak, aby przed udaniem się w Tęczowe Góry zadbać o swoją aklimatyzację.
7. Pisco – narodowy trunek Peru
Pisco to duma narodowa i składnik kultowego drinka Pisco Sour. Jeśli odwiedzasz Peru w lutym – trafisz na Narodowy Dzień Pisco Sour, kiedy ten koktajl leje się strumieniami w całym kraju. Do dzisiaj Peru prowadzi “wojnę” z Chile o to, skąd dokładnie pochodzi ten tradycyjny alkohol. Najnowsze badania wskazują jednak, że pierwsze destylaty powstały właśnie w Peru.
8. Świnka morska na talerzu
Tak, to prawda – w Peru świnka morska (cuy) to regionalny przysmak, szczególnie w rejonach andyjskich. Dla turystów to egzotyka, dla Peruwiańczyków – kulinarna tradycja. Podczas kulinarnej wycieczki do Peru warto spróbować, choćby z ciekawości!
9. Różnorodność biologiczna, która zapiera dech
Amazonia, Andy, pustynie, wybrzeże – Peru to jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajów na świecie. Znajdziesz tu tysiące gatunków ptaków, roślin, motyli i gadów. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni.
10. Cusco – miasto, które oddycha historią
Dawna stolica Inków dziś przyciąga turystów swoją kolonialną architekturą i inkaskimi fundamentami. To idealne miejsce na aklimatyzację przed wyjazdem do Machu Picchu – większość wycieczek po Peru właśnie tutaj rozpoczyna swoją trasę. Pamiętaj, że według wierzeń, Cuzco było pępkiem świata.
11. Liście koki – naturalne lekarstwo na wysokość
Wysokość w Andach może dać się we znaki. Miejscowi radzą sobie z tym, żując liście koki lub pijąc herbatę z koka (mate de coca). To zupełnie legalne i bezpieczne – choć nie można ich wywozić poza granice kraju. Dla Peruwiańczyków liscie koki mają też znaczenie religijne. Używa się ich w ceremoniach, np: prosząc lokalne Apu o pomyślne wyjście do pracy.
Peru – idealny kierunek na niezapomnianą podróż
Peru to więcej niż Machu Picchu. To kraj, w którym historia, natura i kultura przeplatają się na każdym kroku. Jeśli marzysz o podróży pełnej przygód, autentycznych smaków i zapierających dech widoków – wycieczka do Peru będzie spełnieniem tych marzeń.
Zainspirował Cię ten wpis? Zostaw komentarz lub udostępnij! A jeśli chcesz odwiedzić ten niesamowity kraj, wybierz się z nami w podróż po Peru.
