Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Hawana – co warto zobaczyć

Hawana – co warto zobaczyć

Hawana to miasto tętniące życiem, którego nie można pominąć przy okazji wizyty na Kubie. Piękno stolicy wywiera niemały zachwyt na odwiedzających, towarzyszący im nawet po powrocie do domu. Tu po prostu trzeba być i to przeżyć. Mimo, że o Hawanie można by było rozpisywać się godzinami, wyróżniłam pięć najciekawszych atrakcji, o których nie można zapomnieć przy planowaniu wizyty w tym mieście.

1. El Capitolio

Porównywany z jego waszyngtońskim odpowiednikiem, Kapitol robi oszałamiające wrażenie. Jego olbrzymia kopuła dumnie wznosi się nad miastem i jest widoczna nawet z większych odległości. To tutaj swoją siedzibę miał kubański parlament, teraz pełni on tylko funkcję muzeum. Do kompleksu należą również inne budynki oraz park. Do zbudowania Kapitolu potrzeba było aż 5 tysięcy pracowników!

Gdy uda Ci się znaleźć we wnętrzu budowli, koniecznie trzeba zobaczyć Statuę Republiki, wykonaną ze złota i ważącą prawie 50 ton – to czyni ją trzecią największą statuą na świecie! Do Kuby musiała być przewożona aż trzema statkami.

2. La Habana Vieja, czyli Stara Hawana

Jeśli chcesz poznać prawdziwy klimat miasta, a przy tym zanurzyć się nieco w kubańskiej historii, nie możesz przegapić tego miejsca. Tutaj malownicze, kolorowe budynki przeplatają się z pomnikami, kościołami i innymi cudami architektury. Całość obejmują aż cztery place – Plaza de Armas (Plac Broni), Plaza de la Catedral (Plac Katedralny), Plaza Vieja (Stary Plac) oraz Plaza de San Francisco de Asís (Plac św. Franciszka z Asyżu).

Spacerując wąskimi uliczkami i słuchając kubańskiej muzyki, w szczególności warto odwiedzić:

  • San Cristóbal de La Habana – jeden z najbardziej monumentalnych kościołów na Kubie, idealny przykład barokowej architektury;
  • Castillo de la Real Fuerza – należący do listy dziedzictwa UNESCO zamek pełniący w przeszłości funkcję obronną – dzisiaj jest to najstarsza zachowana twierdza w obu Amerykach otwarta dla zwiedzających;
  • Muzeum Miejskie na Placu Broni – niezwykle ciekawe muzeum Hawany, mające w swoim posiadaniu wiele zabytkowych mebli, wojskowych mundurów czy też zdjęć nawiązujących do kubańskiej historii.

3. La Bodeguida Del Medio i Floridita – śladami Ernesta Hemingway’a

Te dwa miejsca to raj dla miłośników alkoholowych koktajli. Legenda głosi, że bary te upodobał sobie sam Ernest Heamingway, pisząc: “Moje mohito w La Bodeguida, moje daiquiri w El Floridita”. W pierwszym z nich cytat ten, rzekomo napisany odręcznie przez samego pisarza, wisi dumnie w ramce, przyciągając turystów. Jednemu na pewno nie można zaprzeczyć – mojito stało się niewątpliwym symbolem Kuby, który jest dziś rozpowszechniony na całym świecie. “La Bodeguida” twierdzi, że to właśnie ona jest twórcą tego popularnego drinka. Na pewno warto go spróbować, spacerując po Starej Hawanie.

4. Playas de Este

To kompleks plaż określanych przez wielu jako najpiękniejsze na całej Kubie. Kilometry niesamowicie białego piasku i imponująco błękitnej wody na pewno zachwycą niejednego. Oprócz fanów plażowania, to miejsce przyciąga również miłośników fotografii – krajobrazy przypominają wręcz obrazek z pocztówki. Warto odwiedzić Playas de Este , jeśli poszukujesz spokoju i braku zgiełku – mimo swojego piękna plaże te są rzadziej odwiedzane przez turystów, niż np. plaża w Varadero.

5. El morro

Zamek El morro został wzniesiony w celu ochrony hawańskiego portu przed atakami piratów i najeźdzców. Jego zbudowanie zlecił król Hiszpanii. Budowla jest idealnym przykładem renesansowej architektury –  elegancki i wyniosły zamek został połączony z naturalną skałą. W kompleksie mieści się również zabytkowa latarnia, na którą można wejść za dodatkową opłatą i podziwiać Hawanę z wysokości, a także muzeum morskie, przedstawiające historię fortecy i Starej Hawany. Warto również wspomnieć o znajdującej się tam najstarszej na Kubie rzeźbie z brązu, datowanej na 1632 rok.

6.Vedado

Dzielnica nazywana także “sercem Hawany”. Główne centrum ekonomiczno-finansowe i bardziej nowoczesna część miasta. Znajduje się tu także wiele bogatych rezydencji i budynków zaprojektowanych w stylu art-deco. To miejsce jest chętnie wybierane przez turystów ze względu na mnogość dobrych restauracji i casas particolares (czyli mieszkań do wynajęcia)  o wyższym standardzie niż w innych rejonach. Można tu także zobaczyć Hotel Nacional i Malecon (o których więcej piszemy poniżej) czy najstarszy działający Uniwersytet Hawański zbudowany w XVI wieku.

7. Hotel Nacional

Kawał kubańskiej historii zamknięty w jednym budynku. To tutaj, oprócz regularnego goszczenia największych sław, jak Walt Disney czy Frank Sinatra, miało miejsce wiele politycznych przewrotów. Został stworzony na zlecenie… amerykańskiego rządu! W czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych wiele mieszkańców tego kraju odwiedzało Kubę w celach rozrywkowych, a najbardziej huczne imprezy z ich udziałem odbywały się w Nacional. Po rewolucji kubańskiej Fidel Castro wydał nakaz zamknięcia kasyna mieszczącego się w tym hotelu, a sam obiekt został przejęty przez kubański rząd. Po upadku ZSRR hotel odrodził się na nowo, goszcząc wielu gości zza granicy. Do dzisiaj można poczuć w nim ducha historii i minionych wydarzeń.

8. Malecon

To nadmorska promenada ciągnąca się aż przez 8km wzdłuż kubańskiego wybrzeża. Polecana jako miejsce do romantycznych przechadzek czy spacerów z rodziną, wieczorem wypełnia się się mieszkańcami szukającymi relaksu i rozrywki po ciężkim dniu pracy. Rozbrzmiewa tu muzyka i zaczynają się tańce. Szczególnie wartym zobaczenia momentem jest zachód słońca na Malecon, gdy kubańczycy każdego dnia gromadzą się, aby obejrzeć ten przepiękny widok.

Jeśli po tym artykule naszła Cię ochota na odwiedzenie Hawany, to możesz wyruszyć na Kubę razem z nami! Więcej informacji TUTAJ

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register