Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Peru

Jeżeli jakieś miejsce mogłoby być synonimem słowa “przygoda”, byłoby to niewątpliwie Peru. Jest cała masa argumentów, dla których warto odwiedzić ten przepiękny i różnorodny kraj. Ciężko wymienić ich tylko kilka, jednak udało mi się zebrać te najważniejsze i najbardziej imponujące. Oto powody, dla których warto zobaczyć Peru!

Obejrzyj naszą relację z Peru!

Jedzenie

Peruwiańska kuchnia jest bardzo różnorodna i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejszym i narodowym daniem Peru jest cerviche, kawałki świeżej ryby marynowane z sokiem z limonki z odrobiną czosnku. Mimo, iż brzmi to bardzo nietypowo, smak idealnie balansuje się z dodatkami: zwykle jest to słodki ziemniak (camote) lub ziarna kukurydzy (cancha). Być może szokującą informacją będzie to, że Peruwiańczycy delektują się również mięsem ze… świnki morskiej! Cuy (z języka hiszpańskiego) jest drugim najpopularniejszym źródłem mięsa w Andach, zaraz po Alpakach. W tradycyjny sposób wypełnia się je ziołami i długo smaży nad rozpalonym ogniskiem. W Peru znajdziemy również szeroki wybór dla miłośników słodyczy – jednym z nich jest mazzamorra morada, pudding, który opiera się na wyjątkowej, fioletowej kukurydzy.

 

Ludzie

Spotkanie z Peruwiańczykami jest zawsze wyjątkowe – to najlepsza okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o lokalnej kulturze. Wielu mieszkańców Peru pielęgnuje jego historię i pamięć o przeszłości, jak chociażby plemiona indiańskie Quechua. Warto więc porozmawiać z lokalnymi, jeśli obie strony wyrażają taką chęć – Peruwiańczycy są otwarci i chętnie dzielą się historiami na temat swojego państwa.

Rękodzieło

Podobnie jak w innych krajach Ameryki Łacińskiej, własnoręczne wyroby cieszą się bardzo dużą popularnością. Tutaj głównie przeważają różnorakie tekstylia – swetry, szaliki, a nawet dywany do powieszenia na ścianie. Można też spotkać biżuterię, obrazy, drewniane rzeźby, a nawet instrumenty. Kupno takiej pamiątki jest fantastyczną okazją dla obu stron – my możemy cieszyć się unikatowym rękodziełem, twórcy zaś będą mogli trochę poprawić jakość swojego życia.

 

Klimat

Klimat Peru jest bardzo zróżnicowany. Mapa tego kraju zawiera w sobie zarówno pustynie, jak i góry, a także lasy deszczowe, przez co temperatura różni się dosyć znacząco zależnie od miejsca. Temperatura waha się od 8 do 32 stopni Celcjusza. Panuje tu również bardzo duża wilgotność oraz występuje pora deszczowa, zwłaszcza na terenie dżungli – od grudnia do lutego.

Natura

Nie można oczywiście zapomnieć o peruwiańskich cudach natury, które można znaleźć w każdym zakątku tego kraju. Spośród wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej Peru posiada najwyższy współczynnik obszarów chronionych. Jest to naturalne środowisko dla niezliczonej liczby gatunków – od reprezentatywnej wizytówki tego miejsca, czyli lam i alpak, poprzez wiele różnych rodzajów małp, na pumach i jaguarach kończąc. Możemy tu również spotkać rośliny typowe dla peruwiańskiego klimatu, jak chociażby kauczukowce, mahoniowce czy ciekawe rodzaje mchu. Wspominając o florze, nie możemy pominąć quinoa – nasiona tej rośliny stanowią podstawę żywienia mieszkańców i są bogate w witaminy oraz minerały.

 

Zwiedzanie

Najpopularniejszym miejscem, które pojawia się w głowie niemal każdego po usłyszeniu słowa “Peru” jest Machu Picchu. Nie da się jednak ukryć, że zasłużyło ono na swoją reputację. Prastare ruiny miasta Inków na wysokości ponad 2 tysięcy metrów zapierają dech w piersi. Zaliczamy je do jednego z siedmiu cudów świata. Warte odwiedzenia jest także największe miasto Peru, Lima. Zobaczyć tam można  między innymi zabytkowy Plac Główny (Plaza Mayor), otoczony ważnymi budynkami, takimi jak Pałac Prezydencki czy też Pałac Arcybiskupa, który został zaprojektowany przez Polaka – Ryszarda de Jaxa Małachowskiego. Mówiąc o zwiedzaniu, koniecznie należy wspomnieć również o Cuzco. W tym położonym na wysokości ponad 3200 metrów mieście zdecydowanie nie brakuje atrakcji. Zbudowany na ruinach świątyni Coricancha Kościół Santo Domingo jest dostępny do zwiedzania – znajduje się tam też małe muzeum przestawiające jego historię. Kolejnym miejscem do odhaczenia na swojej podróżniczej liście są góry tęczowe, dumnie ukazujące wszystkie swoje kolory fanom trekkingu. Wysokość Vinicuca to 5200 metrów, natomiast jej siostry, Palccoyo, 5000 metrów. Trasa na szczyt tej pierwszej to średnio 3 godziny, a drugiej – około 1,5 godziny.

Peru rozkocha w sobie każdego – będzie to wyprawa życia!

 

 Jeśli chcecie dołączyć, terminy wypraw znajdziecie TUTAJ 🙂

 

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register