Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Meksyk – Półwysep Jukatan

Co warto zobaczyć na Jukatanie? – Top 5 atrakcji

Jukatan – meksykański półwysep określany często rajem na ziemi. Czy to prawda? Najlepiej wybrać się na wyprawę po najważniejszych atrakcjach i samemu się o tym przekonać! Urokliwe, kolonialne miasteczka,  cudowne piaszczyste plaże, niezwykłe budowle historyczne i pyszne jedzenie – to tylko część rzeczy, które mogą tam zachwycić. Jukatan to miejsce idealne do wypoczynku i obcowania z kulturą.

 

CHICHÉN ITZÁ

Chichén Itzá to prekolumbijskie miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedna z atrakcji Meksyku, którą koniecznie trzeba odwiedzić. W tym założonym przez Majów mieście znajdziemy wiele budowli o dużym znaczeniu kulturowym. Najważniejszym i zarazem najpopularniejszym zabytkiem jest El Castillo (Zamek), czyli świątynia Kukulkana. Należy dodać, że atrakcje Chichén Itzá zostały uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata! Sprawdź, czy i dla Ciebie okażą się być tak niezwykłe.

 

TULUM

Miasto, którego plaże uznawane są za najpiękniejsze w Meksyku! Warto więc udać się nad brzeg morza i nacieszyć karaibskim słońcem czy jasnym piaskiem. Nie jest to jednak typowy kurort, więc i mniej turystów. Dzięki temu w ciszy i spokoju można zachwycać się niezwykle turkusowym kolorem wody. Tulum to jednak nie tylko dobre miejsce na wypoczynek. Znajdują się tu bowiem ruiny miasta Majów i to jedne z najlepiej zachowanych! Kamienne budowle położone są na kilkunastometrowym klifie, co robi niesamowite wrażenie. Nawet osoby mniej zainteresowane historią docenią to miejsce – jeśli nie za aspekt kulturowy, to na pewno za widoki!

 

LAS COLORADAS

Las Coloradas to różowa laguna. Jej kolor wydaje się być nierealny. Jednak rzeczywiście w zależności od pory dnia można zobaczyć jej fioletowy lub różowy odcień. W tym rejonie znajdziemy także inne kolorowe jeziorka. Wszystko za sprawą fabryki, która wykorzystuje te tereny do wytwarzania soli. Za barwę wody odpowiedzialny jest m.in. czerwony plankton, a dzięki jasnemu solnemu podłożu – jest on lepiej widoczny. Dużą atrakcją są tu również zwierzęta – dostojne różowe flamingi czy krokodyle. To wszystko sprawia, że jest to niezwykle fotogeniczne miejsce!

 

CALACMUL

To miejsce to takie “dwa w jednym” – atrakcja naturalna i kulturowa zarazem. Rezerwat Przyrody Calacmul to jeden z największych lasów tropikalnych w Meksyku. Możemy w nim spotkać egzotyczne zwierzęta, jak jaguary, tukany, papugi czy małpy. Po środku tej dżungli odnajdziemy ukryte miasto Majów. A właściwie cały kompleks ruin, który skrywa wiele tajemnic. Oprócz największej piramidy na Jukatanie (55m), zobaczyć można między innymi malowidła, które przedstawiają codzienne życie Majów.

 

PLAYA DEL CARMEN

Miejscowość, w której ciężko się nudzić. Tu cały czas coś się dzieje. Jest gwarno, a wszędzie wokół słychać muzykę. Po spacerze lub odpoczynku na plaży, warto zajrzeć do jednej z wielu knajpek czy barów. Można też zboczyć z głównych turystycznych promenad i zobaczyć, jak czas spędzają lokalni mieszkańcy.

 

Półwysep Jukatan pełny jest tajemnic kultury Majów i pięknych cudów natury. Nie sposób wymienić je wszystkie. Wyżej opisane atrakcje pewnie wystarczająco kuszą, ale na zachętę jeszcze mała ciekawostka. Pewne jezioro zostało nazwane “miejscem, gdzie rodzi się niebo”. To Bacalar mieniący się odcieniami turkusu. To rajskie miejsce musicie już odkryć samemu (lub razem z nami!). 🙂

 

Chcesz połączyć zwiedzanie Jukatanu z aktywnością fizyczną?

Sprawdź naszą FIT-wyprawę do Meksyku TUTAJ >> 

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register