Media społecznościowe
TOP
Image Alt

Maroko

Co warto zrobić i co zobaczyć w Maroku? – TOP 10 atrakcji

 

Zastanawiasz się, jakie są najważniejsze atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć i co zdecydowanie warto przeżyć, by zapamiętać wycieczkę do Maroka na długo? Oto 10 propozycji na poznanie marokańskiej kultury, przyrody i zabytków.

 

Spędzić wieczór (lub noc) na pustyni

Nie można pojechać do Maroka i nie zobaczyć Sahary! Warto jednak odwiedzić ją wieczorem lub spędzić tam noc. Dlaczego? Zachód słońca na największej pustyni na świecie jest niepowtarzalnym przeżyciem, podobnie jak oglądanie nocnego nieba, które mieni się tam milionem gwiazd. Dodatkową atrakcją może być ognisko, przy którym Berberowie (rdzenni mieszkańcy) wygrywają na bębnach swoją tradycyjną muzykę zachęcającą do tańca na piasku. Tych, którzy zostaną na noc (może nie najwygodniejszą, ale za to ciekawą) rano czeka wschód słońca. Chętni mogą także przejechać się na grzbiecie wielbłąda lub spróbować sandboardingu, czyli jazdy na desce po wydmach.

 

 

Pójść na trekking w górach Atlas

Atlas Wysoki to najwyższe pasmo górskie w północnej Afryce, które zachwyca malowniczymi krajobrazami. Surowy pejzaż sam w sobie jest ciekawy, lecz podczas wędrówki zobaczyć można też lasy cedrowe, stada kóz czy owiec, wodospady, jeziora, a także tradycyjne osady Berberów. To, czego z pewnością nie zabraknie na dowolnym trekkingu to zapierające dech w piersi widoki. Ambitni mogą wdrapać się na najwyższy szczyt – Jebel Toubkal i patrząc na wszystko z góry doświadczyć potęgi Atlasu. W tym idealnym do trekkingów regionie wystarczy jednak krótsza i mniej wymagająca wycieczka wśród trzy- i czterotysięczników, by poczuć majestatyczność gór. Dla osób aktywnych – obowiązkowy punkt na mapie Maroka.

 

 

Odwiedzić Wietrzne Miasto.. i spróbować surfingu!

Essaouira (As-Suwajra) – bo o nią chodzi – to miasto położone u wybrzeża Atlantyku. Dzięki mocnym wiatrom miejsce to nadaje się idealnie do uprawiania surfingu. Dla miłośników sportów wodnych świetną atrakcją będzie więc spróbowanie swoich sił na falach podczas lekcji windsurfingu. Inni mogą pospacerować piękną plażą podziwiając przy okazji kutry rybackie czy wyczyny surferów. Klimat Mogadiru (dawna nazwa tej miejscowości) tworzy skomplikowana historia portu, społeczność hippisowsko-artystyczna i biało-niebieska kolorystyka budynków. Ponadto odbywa się tam Światowy Festiwal Muzyki Gnawa, nazywany marokańskim Przystankiem Woodstock.

 

Zobaczyć na własne oczy fortyfikacje z “Gry o Tron”

Będąc w As-Suwajrze nie sposób pominąć jednej z największych atrakcji – potężnej twierdzy wzniesionej ponad 250 lat temu, o którą po dziś dzień co chwilę rozbijają się fale. Bastiony i mury obronne otaczają medynę – starą dzielnicę, wpisaną na listę UNESCO. To fotogeniczne portowe miasto zachwyciło wielu turystów i twórców. Essaouira niejednokrotnie stawała się tłem filmów czy seriali. To tu kręcono sceny do “Otello” czy popularnej ostatnio “Gry o Tron”. Ponadto w Maroku powstawały też produkcje takie jak “Gladiator”, “Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”, “Seks w wielkim mieście 2” czy “Królestwo Niebieskie”. Dla fanów dodatkową atrakcją może być więc odnalezienie kadrów znanych z ekranu. 🙂

 

 

Pójść na suk, czyli targowisko

Nieważne czy w Marrakeszu czy innym mieście, to właśnie w takich miejscach można poznać zwyczaje Marokańczyków, w tym ich zamiłowanie do targowania się. Stragany pełne kolorowych warzyw i owoców czy stożków aromatycznych przypraw kuszą, by coś kupić. Nie brakuje również tekstyliów, wyrobów skórzanych i drewnianych, przedmiotów użytkowych, sztuki czy pamiątek – niekiedy ręcznej roboty. Warto sprawdzić swoje umiejętności negocjacyjne, dzięki czemu nie tylko mniej zapłacimy za interesujący nas produkt, ale też bardziej wczujemy się w kulturę i pokażemy sprzedawcy swoje zainteresowanie jego towarem.

 

 

Spróbować marokańskiej kuchni

Najbardziej popularnym daniem jest tadżin (tajine). Jest to potrawa z warzyw i mięsa (najczęściej kurczaka lub baraniny) duszona w specjalnym naczyniu (o tej samej nazwie) na ogniu. Warto dowiedzieć się też, jak przygotowywane są tradycyjne dania i w tym celu pójść na lekcję gotowania. Z napojów koniecznie trzeba spróbować tak zwanej berber whisky, czyli.. tradycyjnej mocnej, słodkiej herbaty z miętą. Serwuje się ją w charakterystycznym metalowym czajniczku, z którego nalewana jest z określonej wysokości do szklanki. Niezwykle smaczne są też soki z wyciskanych pomarańczy i innych, wyjątkowo soczystych tam owoców.

 

 

Pochodzić po uliczkach medyny

Medyna to stara dzielnica, zazwyczaj pełna wąskich, urokliwych, kolorowych uliczek. To między innymi one nadają marokańskim miejscowościom niesamowity charakter. Tu nie potrzeba planu zwiedzania, lepiej po prostu wybrać się wieczorem na długi spacer i niespiesznie przechadzać się kolejnymi uliczkami chłonąc to, co się wokół dzieje. Bez trudu znajdzie się tu też lokalna knajpka, w której będzie można usiąść, odpocząć, poobserwować ludzi i skosztować lokalnych specjałów.

 

 

Poznać tajniki marokańskiej pielęgnacji i makijażu

Maroko to kraj pełen zapachów, olejków i kwiatów. Nie dziwi więc, że to bogactwo wykorzystywane jest przy produkcji naturalnych kosmetyków. Aby lepiej zrozumieć dobroczynne właściwości marokańskiej natury można zobaczyć wyrób olejku arganowego w lokalnej spółdzielni pracy lub poznać marokańskie sposoby na piękną urodę udając się do tradycyjnej łaźni. Można też skusić się na tatuaż z henny, który chętnie wykonają nam na ręce uzdolnione artystycznie Marokanki.

 

 

Zwiedzić Czerwone Miasto

Marrakesz to tętniąca życiem stolica kraju, pełna nie tylko zabytków i turystów, ale też barw, dźwięków i zapachów. Wśród najważniejszych atrakcji wymienić trzeba Pałac Bahia, grobowce Sadytów, Meczet Kutubija czy ogrody Majorelle. Niezwykle ważnym punktem jest też wielki Plac Dżami al-Fana (fr. Jemaa El Fna), na którym co wieczór odbywa się targ i występy różnych artystów. Całe historyczne centrum wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a kulturowa przestrzeń placu została dodatkowo wyróżniona znajdując się na liście dziedzictwa niematerialnego, co pokazuje rangę tych miejsc. Choć gwar i chaos tego miasta może po jakimś czasie przytłaczać, warto na chwilę doświadczyć takiego egzotycznego dla nas stylu życia. Oprócz zwiedzenia starej części pełnej pałaców i meczetów, dobrze dla kontrastu zauważyć tę nowszą – nowoczesną, przypominającą wielkie metropolie.

 

 

Poznać codzienne życie mieszkańców i rytm dnia Marokańczyków

Nawet w tych turystycznych miejscach można zobaczyć codzienność mieszkańców, gdy tylko na moment zatrzymamy się. Czasem dobrze jest zwrócić nasz wzrok w inną stronę czy odejść od najpopularniejszych atrakcji. Zgiełk miast, rytuały, rybackie tradycje, stragany uliczne, motorynki oraz uśmiechnięci, gestykulujący i żywo dyskutujący Marokańczycy. To wszystko jest tuż obok tych największych atrakcji. Bo przecież wszędzie toczy się normalne, zwykłe życie, które jednak może samo w sobie być pięknym i ciekawym doświadczeniem w czasie podróży. Warto otworzyć się na inne zwyczaje i czerpać radość z odkrywania ich.

 

 

Podsumowując tę listę, która jest właściwie tylko inspiracją, warto zauważyć, że Maroko to kraj niezwykle różnorodny. Zachwycająca natura, piękna architektura, ciekawe miejsca historyczne, egzotyczna kuchnia i fascynująca kultura. Mamy tu ogromny ocean, jak i największą pustynię na świecie, spokój wielkich gór i gwar uliczny, wielkie przestrzenie Sahary i ciasne zaułki miast. By poznać ten kraj i się w pełni zanurzyć w jego kulturze lepiej nie ograniczać się tylko do miejscowości lub przeciwnie – poznać jedynie cuda natury. Najlepiej doświadczyć go wszystkimi zmysłami.
Oczy zachwycić można ogromem kolorów, które dostrzeżemy bez trudu w straganach pełnych owoców i przypraw, wzorzystych strojach czy barwnych wyrobach rękodzielników. Na pewno będzie też okazja podziwiać majestat gór, przestrzeń pustyni i tajemniczość oceanu. Można dotknąć piasku Sahary czy grzbietu wielbłąda oraz poczuć wiatr u wybrzeży Atlantyku. Warto zobaczyć proces wytwarzania naturalnych kosmetyków i na własnej skórze poznać ich właściwości lub zrobić sobie na ręce tatuaż z henny. Oczywistością wydaje się też posmakowanie kuchni marokańskiej, by móc docenić bogactwo smaków. Wystarczy na moment się zatrzymać, aby poczuć unoszącą się w powietrzu woń charakterystycznych przypraw lub wyrazistych olejków eterycznych. Wsłuchując się w gwarne życie ulic Marrakeszu i tańcząc z Berberami do tradycyjnej muzyki w naturalny sposób doświadczamy codzienności Marokańczyków.

Jeśli interesuje Cię taka podróż, która łączy w sobie odwiedzanie najważniejszych atrakcji z poznaniem kultury i zwyczajów lokalnej ludności – zobacz naszą wyprawę do Maroka. Bardzo możliwe, że będzie to propozycja dla Ciebie i wkrótce będziesz mógł przeżyć piękną przygodę, po której pozostaną nowe znajomości, piękne zdjęcia i świetne wspomnienia na zawsze.

 

Sprawdź naszą wyprawę do Maroka TUTAJ>>

Informacje odnośnie przetwarzania danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności. Ta strona korzysta z plików cookies (ciasteczka), w celu zapewnienia jak najlepszego jej funkcjonowania, na zasadach wskazanych w regulaminie. Czy wyrażasz na to zgodę?

You don't have permission to register