Wyprawa. Kuba – powrót do przeszłości

Wyobraź sobie, że spacerujesz długą, wybrukowaną ulicą przy której stoją kolonialne domy. Co chwila mijają Cię stare amerykańskie samochody służące za taksówki. Kierowcy trąbieniem oznajmiają, że mają wolne miejsce na przejazd. Dochodzisz do sklepu, przed Tobą długa kolejka, w której ludzie z niebieskimi książeczkami (la libreta) stoją, żeby kupić to, co zostało przydzielone przez rząd. Chciałbyś podróżować w czasie i przenieść się w okres kolonialny? A może chcesz przypomnieć sobie jak to było za czasów komunizmu? Nie potrzebujesz do tego specjalnej maszyny. Zapraszam Cię w podróż na Kubę. Podróż po wyspie absurdów komunizmu, kolonialnych zabytków i wesołych Kubańczyków, którzy właśnie uśmiechem i radością leczą wszystkie smutki. Kubańczycy otwarci na innych i skorzy do rozmów chętnie nawiązują przyjacielskie kontakty by przy słynnym mojito opowiedzieć swoją historię.

 

Dziesięciodniowa wyprawa po Kubie nie przez słynne kurorty na piaszczystych plażach, ale mająca na celu nie tylko zobaczenie zabytków, ale również poznanie kubańskiej historii i życia na tej karaibskiej wyspie.

 

Wyprawa wyjątkowa, prowadzona kubańskimi historiami, niosąca za sobą nie tylko podziwianie widoków, ale również zrozumienie życia na Kubie, poprzez poznanie historii.

Plan wyprawy:

Hawana

W Hawanie zaczerpniemy naszego pierwszego kubańskiego oddechu. Uważana przez wielu za perłę hiszpańskich kolonii do dzisiaj jest miastem szczególnym, w którym czas zatrzymał się już dawno temu. Przed nastaniem komunizmu była to najbogatsza kolonialna stolica, teraz obdrapane budynki, zaniedbane ulice poobijane samochody tylko przypominają o jej dawnej świetności. Przypominają i pomagają nie tylko w wyobraźni przenieść się kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat wstecz. Zaczniemy naszą podróż od poznania rąbka historii Kuby, by lepiej zrozumieć jej przemiany.

Odwiedzimy muzeum rewolucji (wejście 5 CUC), w którym znajduje się Granma – statek na którym Fidel wraz z pozostałymi rewolucjonistami przypłynęli z Meksyku na Kubę. Zwiedzimy Havana Vieja (starą Hawanę). Wstąpimy do Kapitolu (wejście 3 CUC), wybudowanego na planie amerykańskiego, jest jednak od niego większy, szerszy, wyższy i bardziej bogaty w szczegółach. W środku znajduje się replika wielkiego brylantu wskazująca kilometr 0. Od niego zaczyna się mierzyć dogi na Kubie. Między zabytkami jakie zobaczymy w Hawanie, odwiedzimy również barokową katedrę. Przy tej okazji dowiemy się o religiach panujących na Kubie, o latach w których praktykowanie religii było zakazane, dopiero Jan Paweł II w trakcie swojej wizyty wpłynął na Fidela, żeby przestał zakazywać praktyk religijnych. Śladami Ernesta Hemingway wstąpimy w jego ulubione miejsca: W La Bodequita del Medio, będziemy mieli okazję spróbować jego ulubionego drinka: daikiri. Wieczorem dla chętnych show słynnego kabaretu Tropicana (105 CUC).

Cienfuegos i farma krokodyli

Wyjeżdżamy z Hawany. W drodze do Cienfuegos odwiedzamy farmę Krokodyli i wybieramy się na krótki rejs po kanałach. Cienfuegos małe, klimatyczne, miasteczko wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zostało zaprojektowane przez francuskich architektów, którzy przypłynęli na Kubę tuż po powstaniu na Haiti by zarządzać plantacjami cukru. Na najdłuższym na Kubie deptaku stoi pomnik Benny More – jednego z najsłynniejszych kubańskich muzyków. Kubańska muzyka, słynna na cały świat, ma dla mieszkańców wyspy szczególne znaczenie, o czym przekonamy się na miejscu. Okazji do słuchania jej na żywo na pewno nie zabraknie.

Trinidad

Najpiękniejsze kolonialne miasto nie Kuby, ale również całej Ameryki Łacińskiej nie bez powodu ulubione przez turystów. Brukowane, wąskie uliczki i piękne kolonialne domy pamiętają jeszcze czasy hiszpańskich kolonistów. Tam nauczymy się pierwszych kroków salsy kubańskiej, a wieczorem będziemy mogli praktykować je w Casa de La Musica przy dźwiękach muzyki na żywo.

Oczywiście nie ominiemy kubańskich plaż. W okolicach Trinidadu mamy dzień plażowania! Jasny piasek, krystalicznie czysta woda i drinki z palemką. To nasz dzień na nabranie energii na dalszą podróż.

Viniales

Jedziemy na zachód Kuby, słynący z plantacji tytoniu. Bo czym byłaby Kuba bez słynnych cygar. To właśnie tam nauczymy się zwijać cygara. Nie! Nie na udzie starej Kubanki! 🙂

W okolicy małego miasteczka znajduje się Park Narodowy Valle De Viniales. Miejsce wyjątkowe nie tylko na skalę wyspy. Krajobrazy zapierające dech w piersiach, rozległe niziny z plantacjami tytoniu otoczone wapiennymi skałami, w których wyryto indiańskie groty. To również idealne miejsce, żeby zasmakować „la vida cubana” – życia na Kubie. W małym domku, pod jedną z wapiennych skał, żyje zaprzyjaźniona rodzina, u której będziemy mogli zobaczyć plantację bananów, juki, trzciny cukrowej – nie tylko zobaczyć jak wyrabia się słynny cukrowy napój guarapo, ale również samemu go wycisnąć.

Transport: Po Kubie przemieszczamy się wynajętym dla nas samochodem, dlatego, możemy dotrzeć w miejsca, które nie dojeżdżają turystyczne autokary.

Noclegi: Śpimy w casas particulares w pokojach 2-4 osobowych. Aby wznowić przypływ gotówki na Kubę, Fidel pozwolił Kubańczykom wynajmować pokoje w swoich domach. Ich standard nie jest zbyt wysoki, ale zawsze jest czysto i przyjemnie. Kubańczycy są bardzo gościnny i chętnie dzielą się z turystami opowieściami o swoim życiu. Tam również jemy śniadania.

Pilot: Wyprawę poprowadzę osobiście (Teresa Chudecka). Jestem psychologiem z wykształcenia, podróżniczką zakochaną w latynoskich rytmach. W poszukiwaniu tańca przemierzyłam Amerykę Południową, karaibskie wyspy i Europę. Zamiłowana w backpackierskim stylu życia i zauroczona Kubą pokażę Ci wyspę owianą legendami z całkiem innej perspektywy. Opowiem historie, których nie znajdziesz przewodniku. Na Kubę wracam, jak do domu. Jak stwierdził celnik, kiedy wyjeżdżałam z Kuby – znasz wyspę dużo lepiej, niż większość kubańczyków.

Więcej znajdziesz w zakładce O MNIE

Dla kogo wyprawa

Kobiet i mężczyzn – tych młodych duchem , szukających nie wakacji, ale przygody. Chcących poznać prawdziwe oblicze Kuby. Tych, którzy nie szukają wczasów All Inclusive, ale maja ochotę na podróż do przeszłości pełnej kubańskich absurdów. Dla fanów filmowania i fotografii, bo Kuba to widoki zapierające dech w piersiach. Nie wymagam kondycji sportowca, nie będziemy robić długich tras pieszo, a do większości atrakcji dojedziemy samochodem, jednak chodzenia również trochę będzie – szczególnie w Hawanie. Jeśli nie boisz się długiego lotu, ciepła, nie przeszkadza Ci współdzielenie pokoju i 10 dni z obcymi, pozytywnymi ludźmi, ta wyprawa jest dla Ciebie.

Ilość uczestników: 8 – 10

Mała, kameralna grupa sprawi, że poczujesz się jak podróżując z przyjaciółmi.

Koszt wyprawy: 1500 + 530 euro + bilet lotniczy

Koszt biletu lotniczego: ok 2300 -2800 zł

Terminy:

28.11 – 08.12.2019

wolnych miejsc: 7

Rezerwacja miejsca na wyjazd

Warunkiem rezerwacji jest skontaktowanie się ze mną, w następnej kolejności dokonanie wpłaty rezerwacyjnej (1500 zł). 530 euro zabieracie ze sobą w gotówce i przekazujecie na lotnisku w Hawanie.

Cena zawiera

 • noclegi w casas particulares (pokoje 2-4 osobowe)

 • śniadania

 • wszystkie transporty do miast

 • autorski program wyprawy

 • opiekę przewodnika

 • atrakcje na miejscu (wstęp na famę krokodyli, przejażdżka oldtimerem po Hawanie, lekcja salsy, nauka skręcania cygar, lekcja wyciskania guarapo, )

 • wizę turystyczną

 • niespodzianki

 • niezapomnianą przygodę

Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego Warszawa – Hawana

 • ubezpieczenia podróżnego

 • pozostałego wyżywienia (około 5-20 euro dziennie)

 • napiwków

 • dojazdu do plaż na obrzeżach miast, o ile będzie taka potrzeba

 • dodatkowych atrakcji dla chętnych

 • wejść do muzeów

Masz pytania? Chcesz zgłosić się na wyprawę? Pisz! 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *